ABD: Çin son 5 yılda 'daha tehlikeli' oldu

ABD: Çin son 5 yılda 'daha tehlikeli' oldu
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Çin ordusunun "son 5 yılda önemli derecede daha saldırgan ve tehlikeli" olduğunu ifade etti.

Asya ziyareti kapsamında, Endonezya'nın başkenti Cakarta için yola çıkan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, kendisine eşlik eden gazetecilere açıklamalarda bulundu. Milley, Çin hava ve deniz araçlarının son 5 yılda Pasifik bölgesinde ABD'nin yanı sıra Japonya, Kanada, Avustralya, Filipinler ve Vietnam'a yönelik engellemelerinin önemli ölçüde arttığını söyledi.

'Çin bölgedeki etkisini artırmaya çalışıyor'

thumbs-b-c-e363054d82df2120aedf06264aa315d3.jpg
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley

Tehlikeli etkileşim sayısının da benzer ölçülerde arttığına dikkati çeken Milley, Çin ordusunun, bu belirli bölgede havada ve denizdeki mesajının, gözle görülür derecede ve önemli ölçüde daha da tehlikeli ve saldırgan hale geldiğini dile getirdi. Milley, Çin'in bölge genelinde etkisini genişletmeye çalıştığını ve bunun, ABD'nin bölgedeki ortakları ile müttefiklerinin çok da lehine olmayan sonuçları olabileceğine işaret etti.

Endonezya gibi Pasifik bölgesindeki ülkelerin, ABD ordusunun bölgeyle ilgilenmesini istediğini savunan Milley'nin Endonezyalı mevkidaşı Andika Perkasa ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz ay sonunda İspanya'nın ev sahipliğinde başkent Madrid'de gerçekleştirilen 32'nci NATO Liderler Zirvesi sonrası yayınlanan NATO Yeni Stratejik Konsept belgesinde Çin İttifak tarihinde ilk kez bir "tehdit" olarak kabul edilmişti. Belgede, daha önce bir ticaret ortağı ve üretim üssü olarak anılan Çin, ilk kez tehdit unsuru olarak görülmüş ve ülkenin kilit teknolojik sektörler ile tedarik zincirlerini kontrol etmeye çalıştığına değinilmişti.

Kaynak:AA