22 milyon veri 10 bin dolara satıldı iddiası

Malezya yerel basını, ülkede 1940-2004 yıllarında doğmuş 22,5 milyon vatandaşa ait kişisel verinin 10 bin dolara satıldığını iddia etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2022 16:19
22 milyon veri 10 bin dolara satıldı iddiası

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Malezya'da geniş çaplı tartışmalara neden olan "MyIdentity" veri sızıntısından bir yıl sonra bir grup bilgisayar korsanı, Ulusal Kayıt Departmanından (NRD) çalınan 22,5 milyon Malezyalının kişisel bilgilerine sahip olduğunu ve bu verileri 10 bin dolara sattıklarını iddia etti.

Dark Web'ten satıldı

Yerel teknoloji portalı Amanz, 160 gb büyüklüğündeki veri tabanının "dark web" üzerinden 10 bin dolara satıldığını ileri sürdü.

1940 ila 2004 yılları arasında doğan Malezyalılara ait sızdırılan kişisel veriler arasında isim, doğum tarihi, ev adresi, cinsiyet, telefon ve MyKad (kimlik kartı) numaralarının yer aldığı ifade edildi.

Kanıt olarak Bakan'ın kimliğini paylaştılar

Kişisel verileri elinde bulundurduğu iddia edilen internet korsanı, alıcıları cezbetmek ve söz konusu verilere sahip olduğunu "kanıtlamak" maksadıyla Malezya İçişleri Bakanı Hamzah Zainudin'in kişisel bilgilerini ve MyKads'ta kullanılan fotoğraflarını da içeren satış listesini yayınladı.

'NRD'den değil birkaç kurumdan alındı'

Bakan Zainudin yaptığı açıklamada, iddia edilen veri sızıntısının NRD'den olmadığını ve hükümetten bilgi almaları için "biraz alan açılan birkaç kurumdan" alınmış olabileceğini söyledi.

Bakan Zainudin, söz konusu kurumların isimleri ya da başka hangi kurumların MyIdentity verilerine erişim sağladığı konusunda bilgi vermedi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı