Dışişleri Bakanlığı'nda ateşkes açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'nda ateşkes açıklaması

ABD'nin girişimleriyle Azerbaycan ve Ermenistan arasında bugün gerçekleşen ateşkese dair Dışişleri Bakanlığı açıklama yayınladı.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalarda daha önce ilan edilen ateşkesler Ermenistan tarafından siviller hedef alınarak ihlal edilmişti. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'nin girişimleriyle gerçekleşen son ateşkesin de ihlal edildiğini belirterek, ateşkesin sürdürülebilir olması için Türkiye'nin önerisini paylaştı.

Aksoy'un açıklaması şu şekilde:

"Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısıyla başlayan çatışmalar üzerine 10 Ekim ve 18 Ekim tarihlerinde ilan edilen ateşkesler Ermenistan tarafından kısa süre içerisinde ihlal edilmiştir. Son olarak bugün ABD’nin girişimleri neticesinde savaş esirleri ve cenazelerin değişimine imkân tanımak için tekrar ateşkes ilan edilmiştir. Maalesef, bu ateşkes de Ermenistan tarafından dakikalar içerisinde ihlal edilmiş, Ermenistan hem cephe hattında Azerbaycan mevzilerine, hem çatışma bölgesinden uzakta Azerbaycan’ın iç bölgelerindeki sivil hedeflere yönelik saldırılarını sürdürmüştür.

Minsk Grubu Eş-Başkanlarının çabalarının somut sonuçlar verebilmesi için Ermenistan’ın ihlallerini dikkate alarak, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve uluslararası hukuka uygun kalıcı çözümü hedefleyen, sonuç odaklı bir müzakere süreci başlatmalarını gerekli görüyoruz. İlan edilen ateşkeslerin de ancak bu sayede sürdürülebilir hale gelebileceğini düşünüyoruz."