Davutoğlu Erdoğan'a sordu: Değer miydi?

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davuoğlu, partisinin Siirt'teki 1'inci olağan kongresinde yaptığı konuşmada Erdoğan'a "Değer miydi? Biz bu altın yılları neden kaybettik?" diye sordu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Siirt'teki 1. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada Erdoğan'a sorular yöneltti. Konuşmasında Erdoğan'dan istediği randevu talebine üç gündür yanıt gelmediğini belirten Davutoğlu, "Sayın Erdoğan'a gelince, Sayın Erdoğan randevu talebimize daha cevap vermedi. Üç gün oldu. Olumsuz cevap verirse bu cevap ile son günlerde dile getirdiği reform ve yeni dönem söyleminin lafta kaldığını kendisi de göstermiş olur" dedi.

Erdoğan'ın reform açıklamalarını ele alan Davutoğlu, "Şu anda reform diye zikrettiği bütün hususlar benim kendisine başbakanlığı bıraktığım Mayıs 2016'dan 2018 yılları arasında üç yıl boyu özel görüşmelerimizde tevdi ettiğim raporlarda vardır. Yazılı olarak da kendisine tevdi ettim. Neredeyse paragraf paragraf bu hususları kendisine orada yazmıştım. Bu raporlarda ve mektuplarda eski bir başbakan ve AK Parti Genel Başkanı olarak samimiyetle dile getirdiğim hususlar o zaman dikkate alınsaydı ülkemiz de AK Parti de bugün içine girdiği bu çıkmaza girmemiş olurdu" diye konuştu.

22 Nisan 2019'da kamuoyu ile paylaştığı manifestodan bahseden Davutoğlu, bu manifestoyu okuyan herkesin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son konuşmalarındaki söylemlerin o manifestoda yer aldığını belirterek sordu:

"Peki şimdi sormak gerekmez mi? O zaman bu altın yılları niye kaybettik? Değer miydi ülke kaderinin şahsi bir iktidar hırsına kurban edilmesine? Değer miydi aziz milletimizin akrabalık asabiyetine feda edilmesine? Değer miydi samimiyetle AK Parti'ye deste vermiş kitlelerin saf hislerinin birkaç rantçının, faizcinin ve 28 Şubat artığının çıkarlarına peşkeş çekilmesine?"