'Cübbeli' Ahmet: Atatürk'ü eleştirmek caiz değildir - VİDEO

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Habertürk’te katıldığı canlı yayında Atatürk’ü eleştirmenin caiz olmadığını söyledi. Ünlü'nün bu sözlerinin ardından akıllara eski konuşmaları geldi...

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen ve İsmailağa tarikatının 'ekran yüzü' olan Ahmet Mahmut Ünlü, sosyal medyada tartışma yaratan bir açıklamada bulundu. Ünlü, Habertürk'te katıldığı canlı yayında Ersan Şen'in sorusu üzerine Atatürk'ü eleştirmenin caiz olmadığını söyledi. Ünlü, “Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin kurucusudur. Aleyhinde konuşulması caiz değildir. Cumhuriyet bizim son devletimizdir” ifadelerini kullandı.

Daha önce ne demişti?

Bunun üzerine akıllara Cübbeli Ahmet’in eski konuşmaları geldi. Bugün Atatürk aleyhinde konuşmak caiz değildir diyen Cübbeli Ahmet’in eski konuşmalarından bazı bölümler şöyle:

Osmanlı’nın son dönemindeki dinsizlerden bahsediyorum. Bu kadar asr-ı saadetten beri gelen İslam devletleri, bu kadar halifelikleri, iktidarları Allah’a vermiş, maalesef son dönemde Jon Türkler falan yeniden kalktılar kafir oldular. "Gökten indiği zannedilen kitaplar bizi yönetemez" dediler. "Şeriat mülgadır, kaldırılmıştır" dediler. Allah’ın Kur’an’ı için.

Ünlü'nün daha eskiden yaptığı bir başka konuşmada ise daha ağır ifadeler yer alıyor. Ünlü o konuşmasında şu sözleri sarf ediyor:

Gökten indiği zannedilen kitaplar bizi idare edemez dediler. Kim zannediyormuş? Biz kesinen inanıyoruz, iman etmişiz. Türkiye için en büyük tehlike şeriattır dediler. Bunu diyenlerin kimisi geberdiler, kimisi yaşıyorlar. Onlar da yakında gebereceklerdir. Bu lafları diyenler en büyük müşriklerdir, en büyük zındıklardır. Stalin’den de beter, firavundan da beter, en büyük gavurlardan beter, Ebu Cehillerden beter kâfirlerdir. Bunları tutanlar da müşriklerdir.

Eleştirinin adresi neresi?

Atatürk, 1 Kasım 1937’de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 5’inci Dönem 3’üncü Yasama Yılı açılış konuşmasında, “Bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler :