Çin'de ev işlerine yardım etmeyen erkek tazminat ödeyecek

Çin'de ev işlerine yardım etmeyen erkek tazminat ödeyecek

Çin Pekin'de bir boşanma davasında mahkeme, bir adamın beş yıl boyunca ev işleri yapan eşine tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkeme kayıtlarına göre soyadı Çen olan adam geçtiğimiz yıl Vang soyadlı eşinden ayrılmak için dava açtı. Başlangıçta boşanmak istemeyen Vang daha sonra evli olduğu Çen'in ev işleri ve çocukların bakımında kendisine yardım etmediğini söyleyerek tazminat talebinde bulundu. Pekin'deki Fangşan İlçe Mahkemesi Çen'in Vang'a aylık 2 bin yuan (2 bin 200 TL) tutarında nafaka ve ev işleri için 50 bin yuan tazminat ödemesine karar verdi. Sosyal medyada karara ilişkin yorum yapan kullanıcılardan bazıları beş yıllık emeğin karşılığı olarak verilen bu miktarı düşük buldu. 

Mahkeme heyeti basına yaptığı açıklamada boşanma davalarında mülklerin paylaşıldığını fakat ev içi emeğin manevi değerinin olduğunu aktardı.Çin'de bu yıl yürürlüğe giren yeni medeni kanuna göre ayrılan çiftler çocuk bakımı, yaşlı bakımı ve birbirlerinin işlerine yardımcı olmak gibi faaliyetleri için tazminat alabiliyor. Önceki medeni kanunda bu tür tazminatlara yalnızca evlilik sözleşmesinde yer verilmesi durumunda karar verilebiliyordu fakat Çin'de evlilik sözleşmesi nadiren yapılıyor.