CHP'li Başarır: Doğmamış çocuğun geleceğini ipotek altına bu beş şirkete vermeyin

CHP'li Ali Mahir Başarır, Doğu Anadolu'daki saha çalışmalarını anlattı. Başarır "Cengiz Holding almadığı için Çukurova Havalimanı ihalesi onuncu kez iptal ediliyor" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 15:17

CHP Milletvekilleri sahada halkın nabzını tuttu. Genel merkezin talimatıyla tüm ülkede halkın sorunlarını dinleyen 130 milletvekili çalışmalarını kamuoyuyla paylaşmaya başladı.

CHP Mersin Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'na konuk oldu. Başarır, başta Ardahan olmak üzere Doğu Anadolu'da halkın yaşadığı sorunları anlattı.

Başarır şunları söyledi:

"Ben sefaleti gördüm. Anadolu yanıyor. Çiftçisi, hayvancısı, emeklisi çok zor durumda. Bir amca '30 yıl sigorta yatırdım ben bu devlete, şimdi emekli maaşımla geçinemiyorum.' diyor. Sayın Cumhurbaşkanı ve bakanlar sahaya insin. Kars'a, Ardahan'a, Iğdır'a gitsin. Biz bu bölgelere gittik. 130 milletvekili sahaya indi. 

Ardahan'da KOBİ'leri inceliyoruz. 3 yıldır Ardahan'da bir şirket kurulmamış. Ardahan'a bir Organize Sanayi Bölgesi kurulmuş. Tek bir işletme varmış. O da sucuk ve pastırma üretiyormuş, intihar etmiş kredi borçları yüzünden. Ardahan'da 100 kişinin çalıştığı tek bir büyük işletme yok. 1992'de Ardahan il olduğunda 170 bin olan nüfusu, şimdi 90 bin."

"AKP iktidarının temel görevi beşli çete ve türevlerini zengin etmek"

"Belediye bizde kendi imkanlarıyla otogarını, yolunu yapmaya çalışıyor. AKP döneminden kalma borçları ödüyor. AKP'li belediye başkanı bütün taşınmazları satmış. Buna rağmen hizmet vermeye çalışıyor. Hanak Belediyesi, bin 800 metrekare belediye binası yapmış, 1 milyon 425 bin liraya. Hemen dibinde 900 bin metrekare sağlık ocağı yapılmış, 2 milyon 700 bin liraya. Dört katına yapılmış! AKP iktidarının temel görevi beşli çete ve türevlerini zengin etmek. Cengiz Holding almadığı için Çukurova Havalimanı ihalesi onuncu kez iptal ediliyor. Çukurova'dan yılda 5 milyon kişi seyahat ediyor. Duyduğumuza göre, 12 milyon yolcu garantisi verilerek Cengiz'e verilecekmiş. O havaalanın Türkiye’yi sömürmesini istemiyorum. Bu ülkede doğmamış çocuğun geleceğini ipotek altına bu beş şirkete vermeyin."