Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Charlie Hebdo davası bugün başlıyor

Fransa'da 2015 yılında mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki binasında 12 kişinin, Yahudi marketi Hyper-Cacher ve Montrouge mahallesinde 5 kişinin öldürüldüğü saldırılarla ilgili dava bugün başlıyor.

Davanın tarihi önemi nedeniyle bütün duruşmaların video kaydının da yapılacağı açıklandı. Paris Terörle Mücadele Savcılığı, davanın 10 Kasım'a kadar süreceğini duyurdu. Mayıs ayında başlaması öngörülen dava koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelenmişti.

Soruşturma kapsamında belirlenen 14 sanıktan ikisi Türkiye kökenli, Ali Rıza Polat ve Metin Karasular.

Polat'ın saldırılarda 'kilit rol oynadığı' belirtilirken Karasular'ın da yardım ve yataklık yaptığı, finans sağlanmasına yardım ettiği öne sürülüyor.

Saldırıları düzenleyen Cherif ve Said Kouachi kardeşler ile Ahmedy Coulibaly polis operasyonlarında öldürülmüştü.

Yargılanan 14 sanıktan üçü hayatını kaybetti

Fransız istihbarat birimleri, Paris'te yargılanan 14 sanıktan üçünün Suriye ve Irak'ta hayatını kaybettiğinden yola çıkıyor, ancak bu sanıklar hakkındaki uluslararası yakalama kararının hala geçerli olduğu bildiriliyor.

Davaya, aralarında saldırılarda hayatını kaybeden toplam 17 kişinin yakınlarının da bulunduğu yaklaşık 200 kişi de müdahil olarak katılıyor.

Fransa'da davaya ilginin büyük olduğu aktarılıyor ve yargılamayla hem Kuaşi kardeşlere hem de saldırının arka planına dair soruların yanıtlanması beklentisinin yüksek olduğu haber veriliyor. Charlie Hebdo'ya yönelik saldırının arkasında El Kaide'nin Yemen ayağı ile IŞİD'in olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye kökenli Ali Rıza Polat baş sanık

Davanın ana sanığı Türkiye kökenli Fransa vatandaşı Ali Rıza Polat. 35 yaşındaki sanık hakkında müebbet hapis isteniyor. Savcılığın iddianamesine göre Polat, olayların hazırlık aşamasının her adımında önemli ve kilit rol oynadı ve silahları da temin etti. Polat, 2015 yılında Suriye'ye kaçmak isterken yakalandı.

İddianameye göre, Belçika'da diğer bir Türk kökenli sanık olan Metin Karasular'ın evinde de saldırıda kullanılan silahlarla ilgili bir liste bulundu.

Dünya