Ceyhan: Bir çalışanda koronavirüs çıktı biz test yaptıramadık

Ceyhan: Bir çalışanda koronavirüs çıktı biz test yaptıramadık

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hacettepe'de bir temizlik çalışanında koronavirüs tespit edildiğini ve test yapılmadığını söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Fatih Ertürk’ün sunduğu Günün Raporu programına konuk oldu. Ceyhan aşı çalışmaları ve test kitleriyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Çalıştığı hastanede bir çalışanda virüs tespit edildiğini söyleyen Ceyhan, “Hacettepe’de temizlik elemanımız pozitif çıktı ve biz test yaptıramadık. Bakanlığın kriterlerini uymuyor diye yapmadılar. O gün yapmadılar. 1 hafta sonra yaptılar. Biz üstelik her gün covid hastalarıyla iç içeyiz. Eğer böyle bir kural varsa kardeşimin şirketine nasıl test yapılıyor, arkadaşımın şirketine nasıl test yapılıyor?” dedi. “Esas istediğimiz gruplara test yapılmıyor" diyen Ceyhan, “Sağlık çalışanlarına, garsonlara test yapılsın istiyoruz. Ama biz gidip futbolculara tarama yapıyoruz. Yine organize sanayi bölgelerine test yapılıyor. Bu da plan olmadığını gösteriyor.” dedi. Vakaların açıklanan verilerden daha fazla olduğuna dair duyum aldıklarını söyleyen Ceyhan, bunu da kanıtlayamadıklarını aktardı. Vakaların 10 katı olduğunu söyleyen Ceyhan, “Ne kadar çok test yaparsanız yaklaşırsınız. Salgında iyi bir noktada değiliz. Halk da tamamen boşvermiş durumda.” dedi. Yola atılmış maskeyi alıp takan kişiye ilişkin de konuşan Ceyhan, “‘Maske takmadığım için ceza alırım’ diyor. Tamamen bunun için takıyor maskeyi“ dedi.

“Aşıyı üretsek de tesisimiz yok”

Aşı çalışmalarına ilişkin de konuşan Ceyhan, “Rusya’da bir aşı geliştiriliyor. Faz 1 aşı çalışmaları bitmiş. Faz 2 çalışmaları ile ilgili veri yok elimizde. Devlet başkanı kalkıp, ‘Benim kızım kalkıp aşı yaptı’ diyor. Aşıyı etik kurulları imzalar. Onlar imzaladıktan sonra her ülkeye başvuru yapılır, ruhsat yapılır. Devlet başkanı imzalamaz. Türkiye’de de 8 aşı adayı hayvan deneylerini yaptı. Bunların bir kısmı insan çalışmalarına geçmek istiyor. Farzedelim ki Faz 3 çalışmasına geçti. Peki kim üretecek bunu? Türkiye’de böyle bir tesis yok. Aşıyı geliştirsek bile tesisimiz yok. Biraz ayağımızın yere basması lazım.” dedi.