Yosunlar Seyhan'ın Suyunu Yeşile Boyadı, İnşaatlar Çevresel Dengeyi Bozdu!

Yosunlar Seyhan'ın Suyunu Yeşile Boyadı, İnşaatlar Çevresel Dengeyi Bozdu!
Adana'da Seyhan Nehri'nde Yavuzlar Köprüsü ve Yüksek Hızlı Tren hattı inşaatları nedeniyle çevresel dengenin bozulması ile nehri yosun istilası sardı. Nehirdeki kötü görüntü ve koku, şehir sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Adana'da, kentin merkez ilçelerini birbirinden ayıran Seyhan Nehri, köprü çalışması nedeniyle suyunun kesilmesi sonucu oluşan yosun istilasıyla karşı karşıya kaldı. Bu durum, nehirde kötü koku ve kirli bir görüntü oluşmasına yol açtı. Nehirdeki su akışının durması, tarımsal sulama için kullanılan suyun geri çekilmesine ve geniş alanlarda yosun oluşumuna neden oldu. Yosunlar, nehrin suyunu yeşile boyadı ve bazı bölgelerde çöplerin birikmesine sebep oldu.

70873-1.jpg

Adana'nın simgelerinden biri olan Seyhan Nehri, Tarihi Taşköprü'nün altından geçiyor ve şehrin hayatında önemli bir yer tutuyor. Ancak son dönemde yapılan Yavuzlar Köprüsü ve Yüksek Hızlı Tren hattı inşaatları nedeniyle su akışının sıklıkla durdurulması, nehirde çevresel dengenin bozulmasına yol açtı.

Nehir kıyısında bayram tatilini geçirmek için gelenler, yosunların ve kötü kokunun etkisiyle karşılaştı. Bazı ziyaretçiler, nehirdeki kirliliği ve kötü görüntüyü eleştirerek, temizlik yapılmasını talep etti.

70873-3.jpg

Seyhan Nehri'nin kenarında piknik yapan Yunus Dümez, "Bayram tatilinde buraya geldik ama nehrin durumu kötü. Temizlenmesini istiyoruz çünkü burası aslında çok güzel bir yer. Balıkların yaşadığı bir alandı ancak şu an kötü bir görüntü var" dedi.

70873-2.jpg

Adana'nın simgelerinden biri olan nehrin eski güzelliğine kavuşması için yosunların temizlenmesi gerektiğini belirten Harun Aslan da, "Yosunların temizlenmesini bekliyoruz. Nehir tekrar eski güzelliğine kavuşmalı. Burası sanatçılar için konserler verilen bir mekan, ancak şu an kötü kokular oluşuyor" şeklinde konuştu.

Kaynak:DHA