Yangın riskine karşı bir il daha ormanlara girişi yasakladı

Yangın riskine karşı bir il daha ormanlara girişi yasakladı
Bursa valiliği, yangın riskine karşı ormanlara girişleri 1 Ekim'e kadar yasakladı. Mesir alanlarında, orman çevresi ve içinden geçen yollarda ateş yakmak ve pinik yapmanın yasak olduğunu belirtildi.

İklim değişikliği ile beraber AKP iktidarının yetersiz yangın önlemleri nedeniyle ardı ardına orman yangınları çıktı. İtfaiye ve AFAD emekçilerinin yoğun mücadelesi ile geçtiğimiz hafta çıkan birçok yangın söndürüldü.

Yangın riskine karşı Bursa Valiliği de şehirde ormana girişleri üç ay boyunca yasakladı.

Bursa Valiliği'nin açıklamasına göre; tabiat parkları, orman parkları ve avlanma izin belgesi sahipleri hariç, herkesin ormanlara giriş yapamayacak. Piknik alanlarında mangal ve benzeri ateşli piknik yapmak da yasak kapsamına alındı. Orman kenarlarında mola vermek, piknik yapmak, mangal ve semaver kullanmak yasaklandı.

ANIZ VE BİTKİ ÖRTÜSÜNÜN YAKILMASI DA YASAK

Ormanlarla ilişiği olan ve olmayan tüm mahallelerde anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden çıkan dallar ve bitki örtüsünün yakılması da yasaklandı. Ekin hasatları sırasında yangın riskine karşı mahalle muhtarlıkları ve biçerdöver sahiplerinin su tankerleri bulundurması zorunlu hale getirildi. Tarlaların etrafı en az 10 metre genişliğinde sürülerek yangın tedbirleri alınacak ve bu süreç jandarma, emniyet ve orman kolluk kuvvetleri tarafından kontrol edilecek.

ENERJİ KESİNTİSİ YAPILACAK

Yangın riskine karşı orman civarındaki tesisler, sanayi ve eğitim kuruluşları gerekli tüm önlemleri alacak. Enerji nakil hatlarının bakım ve yapımı UEDAŞ ve TEİAŞ tarafından yapılacak ve gerektiğinde enerji kesintisi uygulanacak. Belediyeler, orman kenarındaki çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı iş makinelerini hazır bulunduracak. Valiliğin kararlarına uymayanlar hakkında idari ve adli işlem yapılacak.