Tepki çeken projede yeni karar

Tepki çeken projede yeni karar
Edirne'ne meralara yapılması planlanan OSB için çevre düzeni planlarının iptaline yönelik açılan davada Danıştay, köy halkını haklı bularak planları iptal etti. Köylülerin avukatı Bülent Kaçar, "Dört ayrı bilirkişi heyet raporunda, üç ayrı yürütmenin durdurulması ve üç ayrı iptal kararında OSB kurulmak istenen arazilerin tarım dışında kullanılamayacağı kesin olarak hükme bağlandı" dedi.

Uzunköprü'ye bağlı Kavacık köyü sakinleri, Karma OSB yapılmak istenen mera alanlarının çevre düzeni planına OSB olarak işlenmesine yönelik Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yapılan plan değişikliğine itiraz etti. Köylünün daha önce açtığı iki ayrı davada yürütmenin durdurulması kararı alınan bölgeyle ilgili açılan son davada da Danıştay 6'ncı dairesi, yine köylüleri haklı buldu. Danıştay kararında, 'tarım ve orman alanlarının diğer kullanımlara açılmaması' gerekçe gösterilerek yapılan plan değişikliği iptal edildi.

Hukuka aykırı

Köylülerin avukatı Bülent Kaçar, yapılmak istenen OSB alanının, birinci öncelikli korunacak alan kapsamında ilan edilen bir bölge olduğunu söyledi. Kaçar, "Hukuksuz planları iptal eden Danıştay kararı Edirne Valiliği'ne, bakanlıklara ve Uzunköprü Karma OSB yönetimine ayrı ayrı resmi olarak tebliğ edilmiştir. Yapılan plan değişikliklerinin, bakanlıkların tüm işlemlerinin hukuka aykırılığı defalarca kanıtlanmıştır" dedi.

'Doğamızı koruyacağız'

Köylüler adına konuşan Fatma Altınbaş, Danıştay'ın iptal kararına uyularak projenin iptal edilmesi gerektiğini ifade etti: "Yargı kararlarını gecikmeksizin uygulamak devlet kurumlarının baş görevidir. Kadim köy otlakiyemiz olan ve Uzunköprü Karma OSB yönetimince hazineden çok ucuza satın alanın iki ayrı hazine arazimiz Kavacık köyüne derhal geri verilmelidir. Tarım topraklarını, gıdayı korumayı, köyde yaşamı lafta değil özde yaşatmaya ve doğamızı savunmaya Kavacık köylüleri olarak sonuna kadar devam edeceğiz.”

Kaynak:DHA

Etiketler :