Riva Deresi'nin Suyu Simsiyah akıyor! Uzman Uyardı!

Riva Deresi'nin Suyu Simsiyah akıyor! Uzman Uyardı!
İstanbul'un Beykoz ilçesindeki Riva Deresi korkunç bir kirlilikle boğuşuyor. Suyu simsiyah, kokusu dayanılmaz. Uzmanlar, dere suyundaki tehlikeli seviyedeki fosfor ve nitratın ciddi bir risk oluşturduğunu belirtiyor.

İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer alan Riva Deresi'nin son durumu kokutuyor. Derenin suyu kirlilik nedeniyle tamamen siyah akıyor ve etrafa dayanılmaz bir koku yayıyor.

CNN Türk'te yer alan habere göre, uzmanlar dere suyu içerisinde yüksek düzeyde fosfor ve nitrat bulunmasının tehlike sinyali verdiğini yazıyor.

"ÇOK TEHLİKELİ BİR SU"

Prof. Dr. Orhan Şen, zehir saçan dere için, "Suyun içerisinde nitrat ve fosfatlar var. Çok tehlikeli bir su. Bunun etrafında yetişen sebzeleri bile yememek lazım. Derenin içerisinde çok tehlikeli kaynamalar görüyoruz. Bunlar bakteri varlığını gösteriyor. Bu tam bir zehir" dedi.

Sebebinin endüstriyel atıklar, evsel atıklar ve hayvan çiftliklerinden gelen atıklar olduğunu aktaran Şen, "Endüstriyel birkaç tane fabrika gibi yerler var ve onlar atıklarını buraya boşaltıyor. Evlerin atıkları da buraya boşaltılıyor. Bu derenin hakikaten yanından bile geçilmeyecek durumda. Evsel atık ve kanalizasyondan tutun hayvan çiftliklerinden atıklar var. Ne oluyor biliyor musun? Riva plajına dökülüyor, orada da insanlar denize giriyor. Çok tehlikeli bir durum bu. Yetkili kuruluşların bir an önce bu dereyi temizlemesi lazım" diye konuştu.