Köylülerden sondaj makinası direnişi

Manisa Gördes Kalemoğlu köyünde yıllarca doğa ve insan sağlığını hiçe saymaya devam eden maden şirketine karşı köylüler direnişe geçti. Sondaj makinaları ormanın girişinde durduran köylüler nöbet tutmaya başladı.

Halk Akademi'den Can Tan'ın haberine göre, Manisa Gördes Kalemoğlu köylüleri yıllardır bölgenin havasını, toprağını ve yaşamı zehirleyen ve ormanlarını yok eden şirkete karşı köylüler harekete geçti.

Çalışma alanlarının genişlemesiyle köyleriyle bütünleşik ormanda çalışma yapmak isteyen şirkete karşı köylüler mücadele başlattı. Sondaj makinalarıyla pazartesi günü köye gelen şirket çalışanlarına direnen köylüler, sondaj makinasını da ormana sokmadı. Makinalar önünde köylüler adeta etten duvar ördüler. Şirket çalışanları ise, "Bir hafta sonra geri geleceğiz" diyerek bölgeden ayrıldı.

whatsapp-image-2024-05-17-at-14-50-55.jpegKameloğlu köylüleri dün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla yaşam alanlarında bulunan ormanlarında yapılacak bu çalışmayı kabul etmediklerini dile getirdi. Köylüler yaptıkları basın açıklamasında, “Bizler Kalemoğlu köylüleriyiz. Çoğumuz çiftçilikle ve hayvancılıkla uğraşmakta. Bu köy bizim geçim kaynağımız, aynı zamanda da bizim çocukluğumuz, gençliğimiz, yaşlılığımız. Bizi var eden yer Kalemoğlu.

ORMANLIK ALAN YOK EDİLDİ
Nikel Kobalt AŞ 2014’ten bu yana köyümüzde ve yakın çevresinde faaliyetlerini sürdürüyor. O günden bu yana, köyümüzdeki orman sahasının büyük bir bölümünü kaybettik. Kaybettiğimiz orman sahaları Kızıloluk, Matal ve Türkmençatağı’dır. Nikel madeni sondaj çalışması yapmak için artık köyümüze kadar girmeye, köyle bütünleşik olan Kocamurt ormanımızı yok etmeye çalışıyor. Her gün zehirli hava soluyoruz" dedi.

whatsapp-image-2024-05-17-at-14-47-54.jpeg

İÇME SUYU TEHDİT ALTINDA
Açıklamanın devamında "İçme suyumuz sürekli tehdit altında. Biz inanıyoruz ki şu an burada bulunamayan madende çalışan köylülerimiz de fikren ve vicdanen bizim yanımızdadır. Maden yetkilileri bize bu ormanı satın aldıklarını yasal olarak ormanın onların olduğunu söylüyor. Bizim çocukluğumuz olan, ekmeğimiz olan bu orman satılık değildir. Bu sondaj çalışmasıyla birlikte Kalemoğlu Köyü yok olacaktır" ifadelerine yer verildi.

Kaynak:halktv.com.tr