Karadeniz'de Korkutan Rakam! En Fazla Risk Orada!

Karadeniz'de Korkutan Rakam! En Fazla Risk Orada!
Karadeniz hakkında hazırlanan o rapor gerçekleri ortaya koydu. Karadeniz'de korkutan rakam ve büyük risk gözler önüne serildi...

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin birçok yerinde dere kenarlarına yapılan binalar dikkat çekerken, dere yataklarındaki yapılaşma Sayıştay Raporu'na yansıdı.

Yayınlanan taşkın riski yönetimi raporunda, Türkiye'de yaşanan taşkınlarda meydana gelen can ve mal kayıplarının sebeplerinden birinin de dere yatakları ve taşkın sahalarındaki yapılaşma olduğu ön plana çıktı.

140242.jpg

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi'nde en fazla riskli yapının 611 yapı ile Rize'de olduğu tespit edildi.

Yapılan çalışmada Giresun'da 356, Trabzon'da 385 ve Ordu'da 129 yapının riskli olduğu belirlenirken, raporda ayrıca dere yataklarına dökülen hafriyatların taşkın riskinin arttırdığına yer verildi.

1632334063407-derrrrrrrrr.jpg

Trabzon'un Araklı ilçesinde 2019 yılında yaşanan afetin örnek gösterdildiği raporda malzeme dökme ihbar sayıları da yer aldı. Malzeme dökme ihbar kayıtlarının en fazla olduğu iller sıralamasında Trabzon 85 ihbar ile birinci sırada yer alırken, Giresun 42 ihbar ile ikinci, Rize 28 ihbar ile dördüncü ve Bayburt 13 ihbar ile sekizinci sırada yer aldı.

Taşkın Risk Yönetimi Sayıştay Raporu'nda tespit edilen yapıların dere yataklarında 1. derecedeki riskli yapılar olup su kaynağına mesafelerinin genel olarak 0-5 metre aralığında olduğu belirtildi.

headline.jpg

Kaynak:DHA