İngiltere'nin Çöpü Türkiye'de

İngiltere'nin Çöpü Türkiye'de
Dünya Çevre Günü dolayısıyla meclis konuşmasında Türkiye'nin atık ithalatı konusuna değinen CHP Milletvekili Semra Dinçer, "Türkiye İngiltere’den plastik atık ithal eden birinci ülke konumuna gelmiştir. Atık ithalatı yasaklansın" dedi.

Bugün Dünya Çevre Günü ve İngiltere Ticaret Bakanlığı verilerine göre son bir yılda Türkiye'nin plastik atık ithalatı miktarı 175 bin tonu buldu. CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, konuyla ilgili meclis konuşmasında plastik atık miktarının artarak devam ettiğine dikkat çekerek "Türkiye İngiltere’den plastik atık ithal eden birinci ülke konumuna gelmiştir. Temiz ve yeşil bir Türkiye için derhal harekete geçilmeli ve plastik atık ithalatı yasaklanmalıdır” dedi.

cop-plastk.jpeg

"HER AÇIDAN BAŞARISIZ POLİTİKA"

Dinçer, “Ülke dışından plastik atık ithal edip, kar etmek kısa vadede kazançlı görünebilir ancak bu her açıdan başarısız bir politikadır. Bugün gelişmiş ülkeler, kendi atıklarını denetim mekanizmalarının az olduğu ülkelere göndermektedirler. Bu şekilde hem atıktan hem de onun getireceği çevresel maliyetten kurtulmakta, hem de atığı ihraç ederek para kazanmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

"ÜLKEMİZİN ÇÖPLÜK OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Mart ayı itibarıyla ilk defa ay bazında plastik atık ihracatının 21 bin 500 tona yükseldiğini açıklayan Dinçer, “Türkiye İngiltere’den plastik atık ithal eden birinci ülke konumuna gelmiştir. 2022 yılında 88 milyon ton olan plastik atık ihracatı 2023 yılında yüzde altmış oranında artarak, 141 milyon tonu bulmuştur. Türkiye an itibarıyla İngiltere’den çıkan plastik atığın yaklaşık yüzde 27’sini tek başına ithal etmektedir. Biz yerinde dönüştürülmeyip, dışarıya gönderilen tüm atığa çöp olarak bakma eğilimindeyiz. Ülkemizin kimsenin çöplüğü olmasına da izin vermeyeceğiz” dedi.

cop-ithali1.jpg

“ATIK İTHALATI YASAKLANSIN”

AKP'nin çevre politikalarını eleştiren Dinçer atık ithalatının yasaklanması konusunda da çağrı yaptı.

Dinçer konuşmalarına şöyle devam etti:

"22 yıldır atık yönetim stratejisini oluşturamayan ve kendi atığımızı dönüştüreceğimiz bir programı devreye alamayan AKP iktidarı da çözümü atık ithal etmekte bulmuştur. Avrupa’da en çok plastik üreten ikinci ülke olan Türkiye’nin plastik ithal etmesindeki temel neden bu atıkları ayrıştırmanın ithal etmekten daha maliyetli olmasıdır. Temiz ve yeşil bir Türkiye için derhal harekete geçilmeli ve plastik atık ithalatı derhal yasaklanmalıdır.”

Kaynak:ANKA