İki devin 'çevreyi kirletiyorsun' kavgası adliyelik oldu!

İki devin 'çevreyi kirletiyorsun' kavgası adliyelik oldu!
İkitelli'deki bir sanayi sitesinde faaliyet gösteren iki büyük firma, 'çevreyi kirlettiği' gerekçesi ile davalık oldu. Çağdaş Çorap AŞ, GİTAŞ Gaz İşletmeleri AŞ hakkında savcılığa suç duyurunda bulundu.

İkitelli Deparko Sanayi Sitesi’nde doğaya ve çevreye zarar verdiği iddia GİTAŞ Gaz İşletmeleri AŞ hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Başvuruda bulunan şirket ise Çağdaş Çorap AŞ oldu.

Çağdaş Çorap AŞ’nin bitişiğinde bulunan GİTAŞ A.Ş’nin atıklarını yığdığı ve istinat duvarının çökme tehlikesi üzerine site yönetimine şikayette bulundu.

Halk TV Akademi öğrencisi Can Tan'ın haberine göre, GİTAŞ Gaz İşletmeleri AŞ ve yetkililerine uyarıda bulunuldu ancak iddialara göre çalışmalar devam etti. GİTAŞ şirketi yakıt almaya gelen araçları korumaya yönelik koruma demirleri kaynağı sırasında yangın çıktı ve çevredeki ağaçlar çıkan yangında zarar gördü.

whatsapp-image-2024-04-28-at-16-26-42.jpeg

UYARILARA RAĞMEN SONUÇ DEĞİŞMEDİ
Savcılık başvuru dilekçesinde "Şüpheli Gitaş Gaz İşletmeleri yetkilileri tüm uyarılara rağmen eylemlerini devam ettirmektedir. Ayrıca Malik Ahmet Dükel'e bu hususlar bildirilmiş olmasına rağmen, malik yetkileri kapsamında hiçbir şey yapmamaktadır. Bu sebeple firma yetkililerinin, sorumlu olan çalışanların ve kat malikinin cezalandırılmaları gerekmektedir" denildi.

DETERJANLI SU ÇEVREYE YAYILIYOR
Dilekçenin devamında şu ifadelere yer verildi: Ayrıca şüpheliler deterjanlı suyla yıkama işlemi yapmakta ve bu suyu kontrolsüz bir biçimde salmaktadırlar. Bu müvekkil şirketin ağaçları ve çevredeki bitkiler zarar görmüştür. Şüphelilerin bu eylemleri Çevre Kanunu kapsamında kiletme yasağına aykırılık teşkil etmektedir. Aynı zamanda TCK kapsamında çevrenin kasten kirletilmesi suçunu oluşturmaktadır."

Kaynak:halktv.com.tr