İki Bin Yıl Korunan Antik Kent AKP Döneminde Betonla Tanıştı

İki Bin Yıl Korunan Antik Kent AKP Döneminde Betonla Tanıştı
Mersin'de bulunan iki bin yıllık Anemurium Antik Kenti'ne beton yapı inşa edildi. Uzmanlar, kanuna aykırı bir şekilde ranta maruz kaldığını anlattı.

AKP iktidarının çevre ve kültürel mirasa karşı talanı devam ediyor. Mersin'de Commagene Krallığı'ndan Roma dönemine kadar ayakta kalan Anemurium Antik Kenti betonla tanıştı.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) antik kente beton döküldüğünü ve kültürel miras örneği olan alana zarar verildiğini açıkladı.

Cumhuriyet'ten Öznur Oğraş Çolak'a konuşan Arkeologlar Derneği Başkanı Bülent Türkmen, SİT alanı içine inşa edilen beton hakkında tek bir resmi kurumdan açıklama yapılmadığını belirtip şunları ifade etti:

"MERÇED Anamur Temsilciliği üzerinden yapılan açıklamayla Anemurium Antik Kenti’nde çevre düzenlemesi adı altında betonarme yapı inşa edildiğini ve bunun ne amaçla ve hangi kararla SİT alanı içine yapıldığına dair bir bilginin de kamuoyuyla paylaşılmadığı öğreniyoruz. Ayrıca şunu söylemek gerekiyor, son dönemlerde SİT alanlarına turizm amaçlı yapılan düzenlemelerle kültürel mirasa ciddi zararlar veriliyor. Bu tür uygulamalarla ne yazık ki SİT alanları ranta açılıyor ve geri dönüşü olmayan zararlar veriliyor. Bir an önce konuya dair bir açıklama yapılması ve yanlış uygulamalardan derhal geri dönülmesi gerekmektedir. Arkeologlar Derneği olarak konunun takipçisi olacağımızı da sizin aracılığınızla kamuoyuyla paylaşalım"

"YETKİ BİZDE AMA KARAR DEĞİL"

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden henüz bir açıklama gelmedi. Anamur Müzesi müdürü konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Bizim yetki alanımızda olabilir ama kararları biz vermiyoruz”

Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Almıla Pampal Özkaya ise basına bir açıklamada bulunamayacağını ama koruma kurulunun onayının olduğunu belirtti.

"YASALAR ÇOK AÇIK"

“Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu” yöneticisi arkeolog Nezih Başgelen de beton yapının antik kentte bulunmasının yasaya aleni şekilde aykırı olduğunu bildirdi. Başgelen şöyle konuştu:

"Anayasamızın 63. maddesi gereği ‘tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması’ konusunda devletimizin kültürel miras alanındaki yetki ve sorumlulukları Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle yürütülmektedir. Anemurium Antik Kenti gibi 1. derece arkeolojik sit sınırları içinde (koruma kurulu tarafından onaylı olduğu söylense de) iş makineleri kullanılarak beton dökülmesi gibi inşai faaliyetlerin yapılamayacağı ilgili yasalarımızla açıkça belirlenmiştir. Bu duruma istisna kabul edilecek ‘zorunlu’ uygulamaların ise sadece ören yerlerinin ziyaretleri için gezi yolları, bilet gişeleri, açık otopark gibi altyapı çalışmaları gerekmeyen, beton dökülmeksizin uygulanacak projelerle sınırlı olduğu bilinmektedir"

"HATTA KAT ÇIKILMIŞTIR"

MeRÇeD Anamur temsilciliği Yönetim kurulu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Yaklaşık 2 bin yıldır ayakta kalan Anemurium Antik kenti’ndeki kilisenin yakınındaki deniz kıyısında ne amaçla yapıldığını bilmediğimiz betonarme bir inşaata başlanmış ve hatta inşa edilen yapıya kat çıkılmıştır. Ayrıca antik kentin denize bakan güney yamacındaki nekropol alanının alt kısmındaki yolun kenarındaki bir alan da üstüne yapılmak istenen inşaat hazırlığı kapsamında iş makineleriyle düzlenmiştir.”