IC Holding, Türkiye'de Nükleer Santraller İnşa Etmeyi Planlıyor

IC Holding, Türkiye'de Nükleer Santraller İnşa Etmeyi Planlıyor
Reuters'a konuşan IC Holding CEO'su Murad Bayar, Türkiye'de ikinci ve üçüncü nükleer santraller inşa etmeyi planladıklarını ve ihalelere gireceklerini açıkladı.

İnşaat, elektrik üretimi, turizm, altyapı ve sanayi dahil olmak üzere Türkiye'de faaliyet gösteren IC Holding, ülkenin ikinci ve üçüncü nükleer santrallerini inşa etmeyi planlıyor. Özellikle Vietnam ve Suudi Arabistan'da daha fazla inşaat sözleşmesi planlamayı hedefliyor.

Reuters'a röportaj veren IC Holding CEO'su Murad Bayar Türkiye'nin planlanan ikinci ve üçüncü nükleer santralleri için ihalelere gireceğini belirtti.

"İHALE VARSA TEKLİF SUNACAĞIZ"

Bayar, "Ruslarla veya başkalarıyla olabilir. Eğer bir ihale varsa kesinlikle teklif sunacağız," dedi ve IC'nin bir nükleer santral işletmecisi olarak da çalışabileceğini sözlerine ekledi.

Türkiye, ikinci bir santral ile kuzeyde ve üçüncü bir santral ile kuzeybatıda devam etmek istiyor. İkinci santral için Kore ve Rusya ile, üçüncü santral için ise Çin ile görüşmeler yapıldı. Bayar, IC'nin bu yıl 4.5 milyar dolarlık geçen yıla göre artan 5.5 milyar dolar gelir beklediğini ve yurtdışında büyük ölçekli mühendislik ve inşaat projelerine ilgi duyduğunu belirtti.

AKKUYU SANTRALİNDEKİ İLK REAKTÖR 2025'E KADAR FAALİYETE GEÇECEK

1969 yılında kurulan IC, büyük devlet projeleri için önde gelen yüklenicilerden biri olmuş ve altyapı mühendisliği ve inşaatı, yol ve liman işletmelerini ve elektrik üretimini yürütüyor. Şirket, Türkiye'nin ilk nükleer santralini Rusya'nın Rosatom iştiraki Titan-2 ile birlikte 9.3 milyar dolarlık bir mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) sözleşmesi kapsamında inşa etmesiyle tanınıyor. 4,800 megavatlık (MW) Akkuyu santralindeki ilk reaktörün 2025 yılına kadar devreye girmesi bekleniyor.

bu habere nükleer santralin ekolojik talan olduğu bilgisi ile "IC Holding, ülkenin ikinci ve üçüncü nükleer santrallerini inşa etmeyi planlıyor." cümlesini vurgulayarak 5 farklı kısa başlık yazar mısın

Kaynak:Reuters