Alnwick Bahçesi'nde rehbersiz gezmek yasak! Ölümcül bitkilerin olduğu bu bahçe nerede? Alnwick Bahçesi nasıl inşa edildi?

Alnwick Bahçesi'nde rehbersiz gezmek yasak! Ölümcül bitkilerin olduğu bu bahçe nerede? Alnwick Bahçesi nasıl inşa edildi?
Bilinen botanik bahçelerinin aksine bu bahçede güzel kokulu ve rengarenk çiçekler yok. Dünyanın en ölümcül bahçesi olarak geçen Alnwick Bahçesi, kötü namına rağmen yılda 600 binden fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Alnwick Bahçesi'ne dair detaylar haberimizde...

İngiltere’nin kuzeyindeki Alnwick kasabasında inşa edilen 'Alnwick Bahçesi' kokusuyla büyüleyen çiçeklere sahip değil. Üstelik bu çiçekleri koklayarak ölmeniz de muhtemel. Görüntüsüyle ürküten bu bahçe, dünyanın en ünlü ve ölümcül bahçelerinden biri. Zehirli bitkileriyle insanlara zarar veren bu bahçenin ziyaretçileri ise yıllık olarak 600 bini geçiyor.

Korkutucu bitkilerin olduğu Alnwick Bahçesi'ni tamamen gezmek için güçlü bir kalbinizin olması gerekiyor. Yüzlerce zehirli ve dehşet veren çiçeğin yer aldığı bahçe, tam bir cesaret abidesi özelliği gösteriyor.

Düşes'in insan öldürme düşüncesinden yola çıkıldı

Eski zamanlarda insanların şifa bulması amacıyla kullandığı bitkilerin aksine Alnwick Bahçesi'ndeki bitkiler, insanları öldürme gücüne sahip. Düşes Jane Percy'nin insanları öldürme düşüncesiyle oluşturulan botanik bahçenin yapımı 3 yıl sürmüş.

1995 yılında kardeşinin ani ölümüyle Kuzeydoğu İngiltere ile İskoçya arasında kalan bir bölge olan Northumberland düşesi Jane Percy'nin hayatını değiştirme düşüncesiyle bahçe tasarlandı. Percy kardeşinin ölümüyle kendisini Alnwick Kalesi’ne kapattı. Ayrıca bu kale Harry Potter serisinin çekildiği kale olma özelliğini de taşıyor.

bahce-2.jpg

Yüzlerce zehirli bitki bir arada!

2000 yılında inşasına başlanan bahçede, az bilinen ya da öldürücülüğü dünyayı aşan zehirli bitkiler var. Bahçede yüzden fazla zehirli bitki yetiştiriliyor ve sergileniyor. Egzotik brugmansia, yüksük otu, baldıran ve kargabüken gibi bitkiler bu bahçenin en dikkat çekenleri arasında yer alıyor.

bitki.jpg

Gezmek için rehber şartı var

2005 yılında ziyarete açılan Alnwick Bahçesi'nde zehirli bitkilere dokunmak, koklamak ve yemek kesinlikle yasak. Bu bitkiler insanları öldürebiliyor. Bitkileri koklayan ziyaretçiler, baygınlık geçirebiliyor ve zehirlenebiliyor. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için de rehber ile bahçeye giriliyor.

Etiketler :