Celal Ülgen: Vaka sayıları açıklanmadı, dava açılabilir

İtalya'da koronavirüsten yakınlarını kaybedenleri yakınları Başbakan ve Sağlık Bakanı hakkında şikayetçi oldu. Türkiye'de gerçek verilerin uzun süre saklandığını hatırlatan Ülgen, tüm yetkililere dava açılabileceğini ifade etti.

Haber: Ayşegül Kasap

İtalya koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden. Hatta bir dönem salgında Avrupa’nın merkezi İtalya’ydı. Bunun nedeni ise mevcut yönetimi, bilim insanlarının uyarılarını zamanında dikkate almaması. İşte bu nedenle koronavirüs nedeniyle yakınlarını kaybeden 500 aile İtalya Başbakanı, GiuseppeConte, Sağlık Bakanı RobertoSperanza ve Lombardiya Belediye Başkanı AttilioFontana'ya dava açtı.

Türkiye’de de TTB çok uyardı

Türkiye’de de başta TTB olmak üzere birçok uzman, salgında bazı önlemlerin alınmasında geç kalındığı konusunda defalarca uyarı yaptı. Yapılan uyarıları ve hukuki boyutu avukat Celal Ülgen ile konuştuk. Ülgen Anayasa’daki 125. Maddeye atıf yaptı ve şöyle devam etti:

“‘İdarenin her türlü eylem ve işlemine karşı yargı yolu açıktır’ şeklinde bir ifade var. İdare işlem haricindeki yapması gerektiği halde yapmaması, eksik veya hatalı yapması ya da zamanında yapmaması gibi durumlarda eğer bir zarar meydana gelmişse ve kişiler de bundan zarar görmüşse, idare bunu tazmin etmekle yükümlüdür. Bu hukukumuzun temellerinden birisidir”

 

“Vaka sayıları açıklanmadı, dava açılabilir”

Ülgen tablolarda gerçek vaka ve ölüm sayılarının bir süre verilmediğini hatırlattı ve devam etti:  “Bu insanlarda bir rehavet duygusu yaratmışsa ve bu rehavet duygusu ile bu virüsün yayılması hız kazanmışsa ve bunun sonucunda birçok ölüm meydana gelmişse hem hastalık geçiren hem de yakınları tarafından hizmet kusuru nedeniyle dava açılabilir”

Özel Haber