Çarpıcı iddia: Biden tüm liderlerle görüştü, Erdoğan'a geri dönüş yapmadı

Çarpıcı iddia: Biden tüm liderlerle görüştü, Erdoğan'a geri dönüş yapmadı

Dünya Gazetesi yazarı ve dış haberci Zeynep Gürcanlı, bugünkü köşesine yarın resmen başlayacak Biden dönemini taşıdı. Gürcanlı, Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hiçbir kişisel temas kurmadığını aktardı.

Zeynep Gürcanlı, seçimi kazandıktan sonra kendisini arayan, tebrik eden yüzlerce dini ve siyasi liderle görüşen Biden’ın, Erdoğan’ın 10 Kasım tarihli tebrik mektubuna geri dönüş yapmadığını yazdı.

"Ankara'nın girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı"

Grücanlı, “Biden’ın telefonla görüştüğü liderler arasında Avustralya’dan Hindistan’a, Avrupalılardan Afrika liderlerine kadar onlarca devlet ya da hükümet başkanı bulunuyor. Mektup gönderdikleri arasında ise Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiades ve Fener Rum Patriği Bartheolomos’ın adı dikkat çekiyor.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Ankara’nın Erdoğan’la Biden’ı başkanlık koltuğuna oturmadan önce telefonla görüşme girişimlerinin de başarısız olduğunu ileri sürdü.

Gürcanlı yazısını şu sözlerle sonlandırdı:

Diplomaside karşılıklı telefonlaşmalar, mektuplaşmalar, içeriği sadece tebrik için bile olsa, önemlidir. İki ülkenin birbirine bakışını yansıdır. Biden cenahından Erdoğan’a yönelik sessizlik hiç hayra alamet değil...

Gündem