Çanakkale’de öğretmen ve öğrenciler karantinada

Çanakkale’de öğretmen ve öğrenciler karantinada

Çanakkale’nin Biga ilçesindeki Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlköğretim Okulu’nda yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte bir öğretmen ve 24 öğrencinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Kısıtlı yüz yüze eğitimin başlamasının ardından Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlköğretim Okulu’nda, bir öğretmenin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bir öğretmen ve 24 öğrenci karantinaya alındı. Okuldaki diğer eğitimcilere de test yapılacağı söylenmesine rağmen sağlık görevlilerinin henüz öğretmenlerle iletişime geçmediği ifade edildi. Kentte daha önce Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu ve Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu’nda da 3 öğrencinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine 33 öğrenci karantinaya alınmıştı.

 

“Eğitim emekçileri riske atılıyor”

Okullarda artan vaka sayılarının fazlalığına değinen Eğitim Sen Biga Temsilcisi Ali Murat Öztürk “Eğitim emekçileri ve öğrenciler riske atılıyor” dedi. Önlem alınmasına dair yapılan uyarıların dikkate alınmadığını belirten Öztürk, yüz yüze eğitimin başladığı ilk haftada koronavirüse yakalanan öğrenci ve öğretmen sayısına dikkat çekti. Öztürk, eğitim emekçilerinin karşılaştığı her türlü problemin takipçisi olacaklarını belirtti.

Üç köy karantinada

Yenice İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre Yeniköy, Hacılar, Yağdıran köyleri karantinaya alındı. Yapılan açıklamada son 1 haftada artan vaka sayılarına değinilerek 3 köyde giriş çıkışların kolluk kuvvetlerince denetleneceği söylendi. Köyden çıkması yasaklanan vatandaşların ihtiyaçları Köy Muhtarlıkları tarafından karşılanacak.