Burak Oğraş cinayetiyle ilgili sır perdesi hâlâ aralanmadı-ÖZEL

Antalya’da bulunan Rixos Otel’de staj yaparken 9 Eylül 2011’de şüpheli şekilde hayatını kaybeden Burak Oğraş’ın babası Murat Oğraş, cinayetle ilgili 4 şüpheliyi kendi uğraşlarıyla tespit etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2020 18:14
Burak Oğraş cinayetiyle ilgili sır perdesi hâlâ aralanmadı-ÖZEL

Halk TV Haber Merkezi

İş insanı Fettah Tamince’ye ait Antalya’da bulunan Rixos Otel’de staj yaparken 9 Eylül 2011’de şüpheli şekilde hayatını kaybeden Burak Oğraş’ın babası Murat Oğraş olayın ardındaki gizemi araştırmaya devam ediyor. Baba Murat Oğraş, yaptığı araştırmalar sonucu, oğlu Burak Oğraş’ın dövüldüğünü ve 2 katlı pansiyondan aşağıda atıldığını öne sürmüş, şüpheli 6 kişinin gözaltına alınmasını sağlamıştı. Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği ise dosyaya takipsizlik kararı vermişti. Halk TV'ye konuşan Baba Murat Oğraş, "FETÖ'cüler davayı kapatmaya çalıştı ama benim gayretlerim sonucu bunu başaramadı" dedi.

Takipsizlik kararı kaldırılmadı, katiller serbest bırakıldı

2011’de yaşanan olayın üzerinden tam 9 yıl geçti. Baba Murat Oğraş’ın iddiasına göre etkin araştırmalar yapılmadı ve olay örtbas edilmeye çalışıldı. Olayla ilgili kendisinin yaptığı incelemeler sonucu Burak Oğraş’ın dövüldükten sonra pansiyonun balkonundan aşağı atıldığını ve cesedinin de binadan yaklaşık 5 buçuk metre ileriye düştüğü sonucuna vardı. Burak’ın cesedi, içinde su olmayan havuzun içinde bulunmuş ve havuz yakınındaki ızgaranın da kırık olduğu tespit edilmişti. Olayla ilgili 2011 yılında Ümit Yaşar Özdemir tarafından soruşturmadan da sonuç elde edilememiş 2014’te yine baba Oğraş’ın çabalarıyla 6 şüpheli gözaltına alınmıştı. Gözaltı sürecinde ise dosyayı savcı Haki Çeliker devralmıştı. Savcının takipsizlik kararını kaldırmadığını ifade eden Murat Oğraş, "Bu yıl 5 Ağustos'ta katillerden biri nöbetçi mahkemeye sevk edilmesine rağmen, adli kontrolle serbest bırakıldı" dedi. 

İntihar mı atılma mı?

Olay yeri inceleme raporu sonucunda, ölüm sebebinin kesinleşmesi için otopsi yapılması gerektiği ifade edildi. Olayın üzerinden 4 ay geçtikten sonra Burak Oğraş’ın kanında, idrarında, iç organlarında herhangi bir uyuşturucu maddeye ve vücudunda herhangi birinin DNA profiline rastlanmadığı, ölümünün yüksekten düşmeye bağlı olduğu rapor edildi. Ancak, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili araştırma yapması için Ulusal Kriminal Büro’yu görevlendirmiş ve Büro şüphelilerin verdiği ifadelerdeki çelişkilere dayanarak Burak’ın önce dövüldüğü sonra da yüksekten atıldığı sonucuna varmıştı. Ulusal Kriminal Büro’nun yayınladığı raporda “Burak intihar etmemiş, başkası tarafından aşağıya düşürülmüştür” ifadeleri kullanılmıştı.

Yayınlanan otopsi raporu:

otopsi-raporu.jpg

FETÖ iddiası

Baba Murat Oğraş cinayetin, Rixos Otel’in sahibi Fettah Tamince’nin FETÖ yapısına yakın olduğu için örtbas edildiğini öne sürmüş, soruşturmayı yürüten Asayiş Şube Müdürü Nurullah Güler de FETÖ ile bağlantılı olma iddiasından polislikten ihraç edilmişti. Tamince, 2012 yılında Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin Fethullah Gülen’in isteği üzerine kurulduğunu ifade etmiş, iddialardan sonra, 17-25 Aralık operasyonlarının da gerçekleşmesiyle birlikte Gülen Cemaati’ne artık destek vermediğini belirtmişti. Yine dönemin Antalya İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, FETÖ’den tutuklanıp daha sonra serbest bırakılmıştı. Yılmaz, olayın üzerinden bir yıl geçtikten sonra şüpheli ölümün gerçekleştiği Rixos Otel’de yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştı.

Baba Murat Oğraş: Hiçbir kurumdan dönüş alamıyorum

Yıllardır cinayetin üzerindeki sır perdesini kaldırmak için uğraşan Murat Oğraş, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) dahil hiçbir kurumdan dönüş alamadığını ifade etmişti. 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi sebebiyle BİMER’de soruşturmayı yürütecek polislerin FETÖ’den tutuklu olduğunu ileri sürmüştü. Murat Oğraş’ın açıklamalarından Savcı Haki Çeliker’in de defalarca Cinayet Büro’ya talimat verdiği ama Çeliker’in talimatlarının yerine getirilmediği öğrenilmişti.  İçeri atılmaktan korkmadığını söyleyen Oğraş, “Fettah Tamince yüzünden harekete geçilemiyor çünkü ona dokunulamıyor. Yargılanırsa ailece biraz da olsa rahatlayabiliriz. İçeri atılmaktan korkmuyorum, elimde her şeyin belgeleri var” diyerek olayın peşini bırakmayacağını belirtmişti.