Bloomberg: Erdoğan zorlu dört yıla hazırlanıyor

Bloomberg: Erdoğan zorlu dört yıla hazırlanıyor

ABD seçimlerini Joe Biden'ın kazanmasının ardırdan Bloomberg'ten Mac Champion ve Nick Wadhams yaptığı analizde, "Erdoğan, Biden’lı zorlu dört yıla hazırlanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasıyla ilgili yaptırımların yakında gelebileceğini vurguladı ve makalede, “Kongre’de alınan kararla birlikte Başkan, 12 tane olası yaptırımın olduğu menüden en az 5 yaptırım seçmeye zorlanabilir” denildi. Seçeneklerin “Sembolik yaptırımdan bütün finansal işlemleri etkileyen ve zarar verici yaptırımlara kadar geniş bir yelpazede” olacağı değerlendirmesine yer verildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve danışmanlarının ABD’nin eski başkan yardımcısını tanıdığına dikkat çekerek “Bu durumun bugüne kadar Donald Trump tarafından engellenen yaptırımların uygulanmaması için bir sebep değil” ifadesi kullanıldı.

Biden, Erdoğan için 'otokrat' demişti

Bloomberg, Biden’ın ocak ayında New York Times’a verdiği demeçte Cumhurbaşkanı Erdoğan için otokrat dediğini ve “Bir hesap vermeli” dediğini hatırlattı.

“Bu hesap çok büyük olabilir” denilerek yaptırım tehditlerinin yanı sıra Türkiye’nin bankasına ağır cezalar da gelebilir. Ayrıca Suriye sorunu, Doğu Akdeniz’de gerilim ve diğer konular da var. İlişkide sonraki adımda ne olacağına dair endişeler Türkiye’nin liderinin Biden’ı tebrik etme ve zaferini kabul etme kararında da belli oluyor zira Trump’tan faydalanan Brezilya’nın lideri Bolsonaro ve Rus lider Putin henüz Biden’ı tebrik etmedi” yorumunu yaptı.

Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşma sebebi...

Sözcü'nün aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan Kralı Selman ile yakın temasta bulunduğuna değinen Bloomberg, Rusya ile Türkiye’nin yakınlaşmasının sebebi olarak da “Amerika ile uzun süredir var olan ilişkiye bir alternatif” olduğunun da söylemesiyle birlikte pazar günü “Avrupa’yla daha yakın çalışma” konusunu gündeme getirmesinin dikkat çekici olduğunu söyledi.

‘Yaptırım etkisine karşı gard almak istendi’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en kötü durumlar için hazırlandığını yazan Bloomberg, meclisten geçirilen Türk enerji şirketlerinin yurt dışında kurulabilmesi kararına dikkat çekti. Bloomberg’e konuşan bir Enerji Bakanlığı yetkilisi, “Bu hamlenin sebebi olası bir yaptırımın etkisine karşı gard almak” ifadesini kullandı.

Gündem