Bir haftadır söndürülemeyen orman yangınında Cengiz Holding iddiası

Artvin'in Murgul ilçesinde bir haftadır devam eden orman yangınının yakınlarında Cengiz Holding'in siyanür havuzu projesinin bulunması dikkat çekiyor.

Artvin'in Murgul ilçesine bağlı Damar köyü yakınlarındaki ormanlık alanda ortaya çıkan orman yangını bir haftadır devam ediyor. Yetkililerin çembere alındığı duyurduğu orman yangınının bir haftadır söndürülememiş olması dikkat çekiyor. Orman yangınının Cengiz Holding'in siyanür havuzu kurmak istediği bölgenin yakınında gerçekleşmesi de soru işaretlerine neden oldu.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'na bağlandı. Bir haftadır söndürülemeyen orman yangınını şu sözlerle anlattı:

Bir haftadır feryat ediyoruz. Parlamentoda araştırma önergeleriyle bir çığlığı seslendirmeye çalışıyoruz. 2014 yılında söz konusu bölgede siyanürle maden faaliyetine giriştiler. İlçede 3 bin kişi buna karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Bunun üzerine ilgili firma pes demek zorunda kaldı. 2020 yılına gelindiğinde 1 haftadır dramatik bir tabloyla karşı karşıyayız. Söz konusu bölgeye ulaşmak gerçekten zor. Ama havayoluyla müdahale yapılmıyor. Cengiz Holding'in orada sondaj çalışmaları vardı. Bu talanın görünmesini engellemek için yangın söndürme çalışmalarına izin verilmiyor. Orman İşletmesi'nin işçileri haricinde kimsenin girmesine izin vermiyorlar. Daha ilginci, müdahale için ilgili şirketin izninin olması gerekiyor. Bugün yangın pik noktasına ulaştı. Yoğun bir duman bulutu oluşmuş durumda.