Xiaomi akıllı telefon satışlarında Apple'ı geride bıraktı

Analiz firması Canalys, 2021'in ilk çeyreğinde dünya genelinde akıllı telefon sevkiyatlarına dair rapor yayınladı. Rapora göre fiyat politikasıyla dikkat çeken Xiomi, Apple'ı geride bırakarak en fazla telefon satışı yapan ikinci şirket oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Temmuz 2021 11:23
Xiaomi akıllı telefon satışlarında Apple'ı geride bıraktı

Akıllı telefon piyasasında lider markalar rekabete devam ederken, fiyat politikasıyla dikkat çeken Xioami, 2021'in ilk çeyreğinde en fazla akıllı telefon sevkiyatı yapan ikinci ülke olarak Apple'ı geride bıraktı. 

Xiaomi, yıllık bazda %83 büyüme kaydetti

Webtekno'dan Okan Candoğan'ın haberine göre son dönemlerde odağını fiyat/performans cihazlardan amiral gemisi modellerine kaydıran Xiaomi, çeyreklik dönemde yıllık bazda %83 gibi oldukça çarpıcı bir büyüme sergiledi. Bu büyümeyle Apple'ın önüne geçen şirket, mevcut durumda küresel akıllı telefon pazarının %17'sini elinde tutuyor.

Yaşanan bu artış, Xiaomi'yi küresel pazarda Samsung'un hemen arkasında 2. sıraya koyuyor. Yıllık bazda %15 büyüme kaydeden Samsung ise toplam pazarın %19'una hâkim durumda. Bu noktada Koreli üretici, pazardaki yerini yıllardır korusa da rakiplerinin her geçen gün güç kazandığı da aşikâr.

Xiaomi'nin hemen altında, üçüncü sıradaysa Apple yer alıyor. Pazarın artık demirbaşı haline gelen şirket, yıllık bazda yalnızca %1 oranında artış gösterse de küresel pazarın %14'üne sahip. Apple'ı ise her ikisi de %10'luk pazar payına sahip olan Çinli şirketler OPPO ve vivo takip ediyor.

Canalys'e göre agresif fiyatlandırma, Xiaomi'nin başarında büyük önem teşkil ediyor. Özellikler Samsung ve Apple'ın yüksek fiyatlı ürünleri göz önünde tutulduğunda Xiaomi, birçok ülke ve bölgede pazarın en önemli oyuncularından biri haline gelmiş durumda. Bakalım Çinli şirket, bu başarısını devam ettirip ilerleyen dönemlerde zirvenin sahibi olabilecek mi.