Uzayda yaşam hayallerine kötü haber: Kemiğin içi boşalıyor

Uzayda yaşam hayallerine kötü haber: Kemiğin içi boşalıyor
Bilim insanları, uzayda uzun süre kalan astronotların kemik yoğunluklarının azaldığını ve bu durumun dünyaya döndükten sonra da tamamen iyileşmediği yönünde bir araştırmaya imza attı.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian'ın Scientific Reports'tan aktardığına göre, bilim insanları, uzaya giden astronotların dünyaya döndükten sonra iyileşme sürecini inceleyen bir çalışma başlattı.

17 astronotun kemik yoğunluğu analiz edildi

Çalışmada, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ICC) kalan 17 astronotun el ve ayak bileklerindeki kemik yoğunluğu analiz edildi. Araştırmacılar, 9 astronotun kemik yoğunluğunda bir yıl sonra tamamen iyileşme görülmediğini ve 10 yıllık kemik yoğunluğundan yoksun olduğunu tespit etti.

Bunun yanı sıra ICC’de 4 ila 7 ay arasında kalan astronotların iyileşme sürecinin daha yavaş olduğu belirtildi. Eklem Sağlığı Enstitüsünün Direktörü Dr. Steven Boyd, "Uzayda ne kadar uzun süre kalırsanız, o kadar çok kemik kaybedersiniz" dedi.

'Çalışma Mars'a gidecek misyonlar için endişe uyandırıyor'

Çalışmanın, gelecekte Mars’a gidilmesi planlanan misyonlar için büyük endişe uyandırdığı bilgisi paylaşıldı. Araştırmanın ayrıntıları, Scientific Reports’ta yayımlandı.

Scientific Reports'taki araştırmaya dair konuşan Boyd, astronotların uzayda daha uzun süre kalmasıyla kemik ağırlığı kaybının durması ya da kaybedilmeye devam etme olasılığının mümkün olduğunu ifade ederek "Ama geriye hiçbir şey kalmayıncaya dek bu kaybın devam etmesini hayal dahi edemiyorum" dedi.

2020 yılında yapılan bir modelleme, Mars'a yapılacak üç yıllık bir uzay uçuşu sırasında astronotların yüzde 33'ünün osteoporoz* riski altında olacağını öngörmüştü.

Raporda buna benzer yapılan önceki araştırmaya da değinildi. Buna göre astronotlar, uzayda geçirdikleri her ay yüzde 1 veya 2 oranında kemik ağırlığı kaybediyor. Yerçekimi eksikliği, astronotların bacaklarında ayakta durma ve yürüme becerisini olumsuz yönde etkiliyor.

*Osteoporoz bilinen adıyla kemik erimesi, kemiğin içeriğindeki mineral yoğunluğunun azalması sonucunda kemiklerin zayıflaması ve kırılgan hale gelmesi olarak tanımlanır.