Uğur Şahin: Koronavirüse karşı yeni bir aşıya ihtiyacımız olacak

Koronavirüse karşı aşı geliştiren BioNTech şirketinin CEO'su Uğur Şahin, "Koronavirüse karşı yeni bir aşıya ihtiyacımız olacak, asıl soru yeni aşıya ne zaman ihtiyaç duyacağımız" açıklamasını yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Aralık 2021 18:07
Uğur Şahin: Koronavirüse karşı yeni bir aşıya ihtiyacımız olacak

BioNTech şirketinin kurucuları olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Reuters tarafından düzenlenen çevrimiçi konferansta kritik açıklamalarda bulundu. Şahin, şirketin ürettiği koronavirüs aşısının yeni Omicron varyantına karşı hızla uyarlanabileceğini açıkladı. BioNTech'in CEO'su, aşının yeni mutasyon kaynaklı ağır hastalıklara karşı koruma sağlamaya devam edeceği kanısında olduğunu ifade etti.

Şahin, “Biz aşı olanların ve üçüncü doz aşı olanların ağır hastalıklara karşı korunacağına güveniyoruz. Bunu birkaç hafta içinde öğrenebileceğiz" dedi. Şahin, aşının formülünün değişmesi iddialarıyla ilgili olarak da, “Bence Covid-19’a karşı yeni bir aşıya ihtiyacımız olacak. Fakat burada asıl sorulması gereken ne zaman buna ihtiyacımızın olacağı” ifadelerini kullandı.

BioNTech kurucularından Türeci ise, “Bağışıklık kazanmış insan sayısı ne kadar artarsa Covid-19’un mutasyona uğrama özelliğine karşı daha da korunmuş oluruz” dedi. Türeci, "Covid-19'un yanı sıra kanser de dünyayı etkisine alan bir salgın" ifadesini kullandı.

KAYNAK: DHA