Türk oyun şirketi Dream Games 255 milyon dolar yatırım aldı

2021'de aldığı yatırımla 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan Türk mobil oyun şirketi Dream Games, 255 milyon dolarlık yeni yatırım aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ocak 2022 11:36
Türk oyun şirketi Dream Games 255 milyon dolar yatırım aldı

255 milyon dolarlık yeni yatırım alan Dream Games 2,75 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Şirket aldığı yatırımlarla iki yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en değerli ve en çok yatırım alan mobil oyun şirketlerinden biri olmayı başardı.

Yeni yatırımla birlikte altı ayda değerini üç katına çıkaran şirket, bugüne dek toplam 468 milyon dolar yatırım aldı.

Şirket son yıldaki üçüncü yatırım turuna liderlik ederken, söz konusu tura Makers Fund, BlackRock, IVP, Kora ve Balderton Capital gibi fonlar yer aldı.

80 kişilik ekibe 120 kişi ekleniyor

Şirketin ilk oyunu ‘Royal Match’, 2021’de dünyanın en fazla hasılat yapan mobil oyunlarından biri olmuştu. Oyun ABD, İngiltere ve diğer önemli pazarlarda en büyük ilk 10 mobil oyun arasında yer alarak milyonlarca kişiye ulaştı.

Dream Games, 2022 yılında yeni bir oyunun geliştirilmesine başlamayı planlıyor. İstanbul'daki ofislerinde 80 kişilik bir ekibi olan şirket, 2022’de 120 kişiyi daha işe almayı hedefliyor.

“Mühendislikle sanatı buluşturuyoruz”

Oyun geliştirmeye Disney bünyesindeki animasyon şirketi Pixar gibi baktıklarını söyleten Dream Games CEO'su Soner Aydemir “Mühendislikle sanatı buluşturarak, oyunumuzda yer alan binlerce detayın mükemmel bir uyum içinde olmasını sağlıyoruz. Böylelikle dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından beğenilen, kaliteli bir oyun deneyimi sunmayı başarıyoruz” diye konuştu.

Dream Games’in elde ettiği başarıdan ve yatırımcıların ilgisinden büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Aydemir, “Her biri kendi alanında dünya standartlarında işler ortaya koyan takım arkadaşlarımızla birlikte mobil oyun sektöründe birçok kaliteli ve kalıcı işe imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

'Mobil oyun alanındaki normları değiştirdiler'

Üçüncü yatırım turuna liderlik eden Index Ventures’ın ortağı Stephane Kurgan ise, Dream Games’in ilk oyunu olan Royal Match'in yakaladığı başarıyla tüm beklentilerini aştığına dikkat çekti.

Royal Match’ın 8 ayda 2021'in en çok oynanan mobil oyunlarından biri olduğunu belirten Kurgan, “Bünyesine kattığı yaratıcı yetenekler, geliştirdiği mühendislik uzmanlığı ve sergilediği örnek iş ahlakı sayesinde Dream Games, sektördeki en iyi şirketlerden birisi haline geldi. Daha şimdiden mobil oyun alanında mükemmeliyet olarak görülen normları değiştirdiler. Bundan sonra nereye ulaşacaklarını görmek için sabırsızlanıyoruz” şeklinde konuştu.