Prof. Dr. Küçük, Çin uydusunun düşeceği tarihi verdi
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 09.05.2021 00:59

Prof. Dr. Küçük, Çin uydusunun düşeceği tarihi verdi

Uluslararası uzay istasyonu kurmak isteyen Çin’in “Long march 5b” roketinin parçalanmasından sonra dünyaya ne zaman ve nereye düşeceği sorusunu Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Uzay Bilimleri Daire Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük yanıtladı.

Prof. Dr. İbrahim Küçük, roketin 9 Mayıs (yarın) sabah 07.00-08.00 saatleri arasında suya düşmesinin beklendiğini bildirdi.

Roketin parçalandığına dikkat çeken Prof. Dr. Küçük, atmosfere girişte bunların büyük bölümünün yanacağını belirtti ve şöyle konuştu:

Düşüşü, artı-eksi hata payı koyarak ki buna bir gün diyoruz; 9 Mayıs sabahı 07:00 ile 08:00 (saatleri) arası ön görüyoruz. Tabi bu değişebilir. Parçalar, bu saatlerde atmosfere girecek ve alçaldıkça hızlanacak, doğal olarak. Çin’in ‘Long march 5b’ roketinin dünyaya ne zaman ve nereye düşeceğini yüzde 100, kesin olarak söylemek güç. Atmosfere giriş başladıktan itibaren yer kontrol istasyonu iletişimi sağlıyor. Çünkü bunlar haberleşme yer kontrol istasyonları vasıtasıyla sağlıyorlar. Ancak bütün bir parçadan bahsetmiyoruz. Tek bir parçayı kontrol etmek kolay ama. Parçalanacağı için iş biraz zor. Şunu da düşünmek lazım, dünyanın yüzde 70’i su olduğu için büyük bir olasılıkla suya düşecek. Tabi bunun tam olarak nereye düşeceğini kestirmek şu an güç görünüyor.

ANKA'da yer alan habere göre Prof. Dr. Küçük, mevcut uluslararası uzay istasyonunun görev süresinin 2024'e kadar uzatıldığını ve sonra çalışmayacağını ifade etti. Küçük şunları söyledi:

Bunun için Çin, yeni bir uzay istasyonu kurma çalışmalarını sürdürüyor. Çin son yıllarda Dünyanın aya ilk inişleri gerçekleştirip, oradan dünyaya toprak örnekleri getirmesiyle uzayda çok başarılı işler yaptı.

Tek sıra dışı yaptıkları durum, taşıyıcıyı uydunun yörüngesine kadar birlikte götürmeleri. Oysa belirli bir irtifa ya da yükseklikte roket uyduyu bırakır, uydu yörüngesine devam eder ve rokette geriye uygun ateşlemelerle dünyaya yönlendirilir. Uydu kendi yörüngesine ateşlendikten sonra artık süreç uydudadır. Şimdi farkı buradan kaynaklandı.

 

Bilim ve Teknoloji