Elon Musk Şikayetini Geri Çekti

Elon Musk Şikayetini Geri Çekti
Elon Musk, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI ve şirketin Üst Yöneticisi Sam Altman'a açtığı dava kapsamındaki şikayetini geri çekti.

Tesla, SpaceX ve X gibi şirketlerin sahibi Elon Musk, OpenAI'ın CEO'su Sam Altman'a açtığı dava kapsamındaki şikayetini geri çekti. Söz konusu gelişme, mahkemenin OpenAI'ın davanın düşürülmesine yönelik talebinin görüşülmesinden bir gün önce yaşandı. Musk'ın avukatları tarafından sunulan dilekçede, aylar süren davanın, herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin düşürülmesi talep edildi.

elon-musk.jpg
Elon Musk

‘İNSANLIĞA FAYDA SAĞLAMA MİSYONUNA GERİ DÖNÜN’ TALEBİ

2018'de yönetim kurulundan istifa ettiği OpenAI'ın kurucu anlaşmasına ve kuruluş misyonuna aykırı hareket ettiğini iddia eden Elon Musk, şubatta, şirketin "yeniden insanlığa fayda sağlama misyonuna geri dönmesi" talebiyle dava açmıştı.

Dava dilekçesinde, OpenAl'ın dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft'un yan kuruluşu haline getirildiği ve şirketin yapay zekayı insanlığın yararından ziyade Microsoft'un karını en üst düzeye çıkarmak için geliştirdiği, bunun ise şirket sözleşmesinin ihlali anlamına geldiği iddia edilmişti.

sam-altman.webp
Sam Altman

‘ŞİRKETTE TAM KONTROL SAHİBİ OLMAK İSTİYORDU’ İDDİASI

OpenAI ise Musk'ın iddialarını reddederek, onun geçmişte şirket üzerinde tam kontrol sahibi olma ve şirketi Tesla ile birleştirme girişiminde bulunduğunu savunuyor.

Öte yandan, Musk, işletim sistemini OpenAI ile entegre ederse güvenlik ihlaline yol açacağı gerekçesiyle Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklayacağını belirtmişti.