Bilim Kurulu üyesi, kapalı alanda virüsün bulaşma süresini açıkladı
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 27.10.2020 18:14

Bilim Kurulu üyesi, kapalı alanda virüsün bulaşma süresini açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kış aylarının yaklaşmasının ardından koronavirüsün kapalı ortamlarda 2-3 dakika içinde bulaşabileceğine ilişkin uyarı yaptı.

Katıldığı canlı yayında koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ateş Kara, kapalı alanlarda mesafenin ayarlanamaması durumunda kısıtlamaların gelebileceğini söyledi.

Kara şu açıklamalarda bulundu:

"Eğer herhangi bir konuşma olmadan anlık olarak karşı karşıya geliyorsak, bunun risk yaratması söz konusu değil. Ama yüz yüze geldik ve aramızdaki mesafeyi de bir metrenin altına indirdiğimiz zaman konuşuyorsak, açık havadayken güneş ışığı var ve sıcaklık belli bir derecenin üzerinde, nem de yüksek değil. Böyle bir ortamda 7- 8 dakikayı buluyor virüsün geçmesi.

Kapalı alanda bu süre 2 - 3 dakikaya düşebiliyor. Örneğin, yanınızdaki arkadaşınızla mesafeniz 3 metre ve hep maskesizdiniz, riskiniz mesafeye rağmen yine var. 

İtalya'da, İspanya'da, İngiltere'de vakalardaki artış çok hızlı ve katlanarak oldu. Böyle bir artış Türkiye'de de olacak olursa ve lokanta, restoran gibi alanlarda mesafeyi ayarlayamazsak mutlaka kısıtlamaların gelmesi gerekebilir. "
 

Gündem