Bilim Kurulu üyesi COVID aşısı öncesi ağrı kesici uyarısı yaptı

Bilim Kurulu üyesi COVID aşısı öncesi ağrı kesici uyarısı yaptı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, ağrı kesicilerin koronavirüs aşısının etkisini azalttığı iddiasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs aşılamaları devam ederken ağrı kesicilerin aşının etkisini azaltacağına ilişkin iddialar gündeme geldi. Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Dünyada çok çeşitli ağrı kesiciler var. Bu ağrı kesicilerin bir kısmı doğrudan beyinde ağrı merkezini etkiliyor. Bazıları ağrıya neden olan iltihabi durumu engelliyor. Bazı ağrı kesiciler de bağışıklık maddelerinin, bölgeye gelmesini azaltıyor. Bunlar bağışıklığı azaltıyor" dedi.

Aşı olan kişilerin doktor kontrolünde ağrı kesici kullanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Akın şöyle konuştu: 

“Koronavirüs aşısı sonrası kişilerin hangi ağrı kesicileri kullanacaklarına dair öneriler veriliyor. Kişilerin buna sıkı sıkıya uymaları gerekiyor. Bizim 'antienflamatuar' dediğimiz ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir. O nedenle 'antienflamatuar' özelliği olmayan, sadece ağrı kesici özelliği bulunan maddeleri kullanmalarını öneriyoruz. Aşı olan kişiler kolunda ya da vücudunda ağrı ve halsizlik gibi durumları hissettiği zaman hastanede aşıyı uygulayan hemşire ya da hekime danışsınlar."