Bilim Kurulu Üyesi aşıların yapılacağı tarihi açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi aşıların yapılacağı tarihi açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 11 Aralık'ta geleceği açıklanan aşının 25-26 Aralık'ta yapılabileceğini açıkladı.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 11 Aralık'ta Türkiye'ye geleceği açıklanan Çin aşısına ilişkin konuştu. 

Aşının ne zaman uygulanmaya başlayacağı konusunda bilgi veren Kara, şunları söyledi: 

“Türkiye şu kararı net olarak söylemiş değil. ‘Bu aşıyı hemen alıyorum’ demedi. Türkiye, verilerine bakıyor. Faz 3 çalışmalarını Türkiye de yapıyor. Bu konuda çok yetkin bilim insanları çalışıyor. Faz 3 çalışmasındaki verilerine bakacak. Bunlar çok olumlu geliyorsa, önümüzdeki günler içerisinde dünyadaki verileri de bu şekilde olumluysa o zaman ‘O aşıyı artık bana gönderebilirsiniz’ diyecek. Türkiye, ön görüşmelerini yaptı ve ön şartlarını da ayarladı. Bunları gördükten sonra onların gönderilmesine izin verilecek. İlk gelebilecek aşı, inaktif aşı. İlk değerlendirmelerde de her şey olumluysa Türkiye önümüzdeki hafta diyecek ki gelsin.

Aşı gelince hemen yapılacak mı? Hayır. Onun da temel nedeni hangi aşı olursa olsun her ülke kendi testlerini ve uygulamalarını mutlaka yapıyor. Tüm testleri yapılmış olmasına rağmen bir kere daha yapılacak. Bu standartlar sağlandıktan sonra bu aşı kullanılabilecek. Bu testlerin uygulama süresi 7 günden kısa değil. Bir kısmının süresi 2-3 gün. Bu testi geçerse, bir sonraki test yapılacak. Onun için de bu sürenin 14 günün altında olması mümkün değil. Türkiye'ye ilk aşı 11 Aralık'ta gelebilecek gibi görünüyor. Geldikten sonra en az 14 gün testleri sürecektir. Bu süre 15 gün ya da 20 gün olabilir. Aradaki testte bir sorun çıkarsa tekrar yapılır, değerlendirilir. Testin işleyişi sırasında tereddütte kalınırsa o test tekrar yapılır. Bizim aşı 11 Aralık'ta gelince en erken yapılacağı tarih 25-26 Aralık gibi olur.”

Gündem