Barış Sitesi yöneticisi: Aynı müteahhitin yapmış olduğu diğer binalarda da aynı sorun yaşandı

İzmir'de yan yatan Barış Sitesi yöneticisi İsmail Turhan, "Binaların yan yatmasının sebebi kolonların çıplak olması, altlarında duvar olmaması." dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Kasım 2020 16:04
Barış Sitesi yöneticisi: Aynı müteahhitin yapmış olduğu diğer binalarda da aynı sorun yaşandı

Haber: Deniz GEZ - Halk - TV

İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrasında birçok ev yıkıldı. Barış Sitesi'ndeki evler ise yan yattı ve 3 kat içeri göçtü. Barış Sitesi'nin yöneticisi ve ev sahibi olan İsmail Turhan, kolanların dayanaksız olduğunu söyleyerek, gerekli mevzuatın da işlenmediğine dikkat çekti.

İsmail Turhan ihmalleri şu sözlerle anlattı:

"Bu binaların yan yatmasının sebebi kolonların çıplak olması, altlarında duvar olmaması. İlk üç katın çökmesinin sebebi binanın altında dayanak olmamasıdır. Aynı müteahhitin yapmış olduğu diğer binalarda da aynı sorun yaşandı. Kolonlardan alınan demirler deprem yönetmeliğine uygun muydu değil miydi buna bakılmadı? Yapılması gereken altyapı işlerinin hepsini biz oturanlar yaptık. 20 yıllık binamız insanlara mezar oldu. Dostlarımı, sevdiğim insanları kaybettim. Kurtulduğuma sevinemiyorum. Komşularımın arkadaşlarımın bir an önce çıkmasını ümit ediyorum. Devlet yetkililerinden hesap sorulması gerekiyor."