Barış Pehlivan haklarında açılan 14 soruşturmayı değerlendirdi: Kitabımızı kanıtlar nitelikte

Barış Pehlivan haklarında açılan 14 soruşturmayı değerlendirdi: Kitabımızı kanıtlar nitelikte

Barış Terkoğlu ile yazdıkları Metastaz 2: Cendere kitapları hakkında 14 ayrı soruşturma açılan gazeteci Barış Pehlivan, soruşturmalara yönelik "‘Evet bu kitapta yazanlar doğrudur’u kanıtladılar" dedi.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun son çıkan kitapları Metastaz 2: Cendere hakkında 14 soruşturmadan birçok savcıya ifade veren Terkoğlu hakkında 95 yıla kadar, Pehlivan hakkında ise 63 yıla kadar olmak üzere toplamda 158 yıl hapis cezası istendi.

Halk TV'de Can Coşkun ile Gündem Özel programına katılan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan haklarında açılan 14 ayrı soruşturmayı ve toplam 158 yıllık hapis cezası istemini değerlendirdi. Pehlivan, kitapta ismi geçmeyen Antalya Savcısı Gürkan Kütük ve kitapta adı geçen Avukat Ahmet Özel, Avukat Mustafa Doğan İnal'ın suç duyurusunda bulunmasını "Kendileri bir anlamda ‘Evet bu kitapta yazanlar doğrudur’u kanıtladılar" dedi.

Pehlivan şunları söyledi:

"Savcı hariç o iki avukatı biz kitapta ‘gücünü Cumhurbaşkanına yakın olmaktan alan avukatlar’ olarak hep adlandırdık. Çünkü zaman içinde Erdoğan’ın avukatlığını yapmış isimler bunlar. Ve onlarla ilgili yazdığımız bölümlerde tamamen belgeleriyle, tamamen bir gazetecilik saikiyle, gazeteciliğin evrensel ilkelerini gözeterek haklarındaki iddiaları kitabımıza taşımıştık. Çok açık kaynaklardan yararlandık zaten bunları yazarken de. Ancak kendileri sağolsunlar bize dava açtılar, 14 ayrı soruşturmada ifade verdik birçok savcıya geçen hafta."

"Bize açılan soruşturma kitabımızın kanıtı oldu"

"Bakın burada önemli olan ne biliyor musunuz? Bu soruşturma, bu davalar, bu suç duyuruları bizim kitabımızı kanıtladı aslında. Biz kitabımızın adını Cendere koymuştuk, hukuk eliyle insanların, gazetecilerin, aydınların, ülkede önde giden isimlerinin nasıl cendere altına alındığını belgeleriyle kitapta yazmıştık. Ve bize açılan toplam 158 yıllık hapis cezası istemi ve 8 ayrı tazminat davası tam da kitabımızı kanıtlar nitelikte açıkçası. Ülkem adına, hukuk adına mutsuzum ama kendi açımdan kitabımın kanıtı oldu diye de mutluyum. Kendileri bir anlamda ‘Evet bu kitapta yazanlar doğrudur’u kanıtladılar. Çünkü 14 ayrı soruşturma, o kadar savcı Türkiye yakın tarihinde görülmemiş bir şeydi."

Özel Haber