Barış Pehlivan cezaevinde darp edildiği anları anlattı

Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Silivri Cezaevinde gardiyanlar tarafından darp edildiği anları ve o süreci anlattı.

Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Halk TV'de Gökmen Karadağ'ın sunduğu Açıkça programında Silivri Cezaevi'nde darp edildiği anları anlattı. Pehlivan, odada bulunan gardiyanların yalan ifade verdiklerini söyledi. Pehlivan, "Şansım şuydu; benim darp edildiğim yerde kamera yoktu ama pencere tarafında oturduğum için dışaradaki kamera beni görmüş. Dışaradaki kameradan ben o darbı belgeleyebildim. Eğer karşı koltukta otursaydım kanıtlayamazdım" dedi.

Pehlivan şöyle anlattı:

“Kimsesi olmayan birinin başına böyle bir şey gelse ne olacak?”

Belki ilk kez anlatacağım bir şey var. Darp olayı yaşandı, hemen ertesi gün avukatım geldi. Ben şunu düşündüm; ömrüm hayatım boyunca hak ihlallerini haber yaptım. Şimdi aktörü ben oluyorum ve bunu duyurmak zorundayım. Bir gazeteci olarak görevim var bir yandan da sesi dışarıya çıkabilen biriyim. Ama bir gariban, kimsesi olmayan birinin başına böyle bir şey gelse ne olacak? Kendimden ziyade biraz aslında bir daha böyle bir şey yaşanmasın diye dışarı duyurdum. Üç tane başsavcı açıklama yaptı, yalanladır. Biz de bunun kamera kayıtlarının olması gerektiğini düşündük. Davada tarafı olduğumuz için avukatım gitti ve Silivri’den, biz de taraf olduğumuz için, dosyadan kamera kayıtlarını aldı. Oda TV’de yayınladık. ‘Adalet Bakanlığından görüntüler sızdırıldı’ diye haberler yapıldı. Halbuki, biz taraf olduğumuz için dosyadan aldık. Onu bile siyasi malzeme yaptılar. Benim ifademi alan müfettişleri hedefe koydular. 

“'Devlet benim' diyerek vurdu”

Ben ilk tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi’ne girdiğimde, cezaevine giriş kayıt işlemleri sırasında orada bir gardiyan geldi. Önce bir etrafına baktı kimse var mı diye. Benim arkam ona dönükken sırtıma elinin içiyle sert bi şekilde iki kere vurdu. ‘Devlet benim’ diyerek vurdu. 20’li yaşlarda bir çocuk, çok acı bir şey. ‘Sen kimsin, burası Hilton değil’ diyerek vurdu. Ben tabii sakin olmaya çalıştım çünkü beni tahrik etmeye çalışıyordu. Benim ona karşılık vermemi istiyordu. ‘Bu yaptığınız işkencedir. Bu yaptığınız doğru değildir. Hakkınızda şikayetçi olacağım’ dedim. En son onu uzaklaştırdılar. Orada dört-beş gardiyan vardı. Sonradan öğrendim ki hepsi toplu olarak yalan ifade vermişler. Şansım şuydu; benim darp edildiğim yerde kamera yoktu ama pencere tarafında oturduğum için dışaradaki kamera beni görmüş. Dışaradaki kameradan ben o darbı belgeleyebildim. Eğer karşı koltukta otursaydım kanıtlayamazdım

Ne olmuştu?

Pehlivan, cezaevine kabul sırasında bir gardiyan tarafından darp edilmiş ve ardından suç duyurusunda bulunmuştu. Barış Pehlivan ve avukatlarının konuyla ilgili suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmada, savcılık “darp olmadığını” ileri sürerek kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Sonrasında kamera görüntülerinde Pehlivan'ın darp edildiği anlar ortaya çıkmıştı.