Bakanlığın kararı sonrası İmamoğlu'ndan ilk açıklama

Bakanlığın kararı sonrası İmamoğlu'ndan ilk açıklama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk Ekmek’in mobil büfelerinin Tarım ve Orman Bakanlığı'nın genelgesi ile yasaklandığına ilişkin soruya yanıt verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldığı KİPTAŞ İzmit Konutları Kura Çekim Töreni'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

“Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mobil büfelerde ekmek satışı yasaklandı. Daha sonra yasaklanmadığına dair açıklama yapıldı. Son durum nedir? Belediye tarafından satış devam edecek mi” sorusuna yanıt veren İmamoğlu şöyle dedi: 

“Zaten devam edecekti. Dün yazılan yazı, başka türlü bir uygulama olarak sahaya yansısaydı bile, biz, ekmek satışımıza devam edecektik. Hazırlığımız o yöndeydi. Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kastetmedekilerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı. Ama yine ifade edeyim; İstanbul'da, bu yoksul günlerde, insanların bir liralık ekmek almak için kuyruklara girmesi çok önemlidir.  Buna yönelik yapılan her hizmet, değerlidir.

Bütün kamu kurumları, ‘Ben bu hizmete nasıl katkıda bulunabilirim' diye hareket etmelidir ve bu bilinçte karar almalıdır. Dünkü karanın ilk intibaı hepimizi çok üzmüştür. Tarım Bakanlığı'nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür. Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım” 

“Bir ifade karmaşışı mı vardı? Yoksa bugün düzeltilen bir durum muydu?" sorusuna da yanıt veren İmamoğlu,  “Yani onu, kamuoyunun ve hukukçuların takdirine bırakıyorum” dedi.