Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması: 15 Ekim'den itibaren yasak

Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması: 15 Ekim'den itibaren yasak

Salda Gölü'nün 'Beyaz Adalar' bölgesinde yüzmek, plajı kullanmak ve göle girmek 15 Ekim'den itibaren yasaklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü'nün korunması için önlemlerin alınacağını açıkladı.

Bakan Kurum, Salda Gölü ve çevresinin korunan alan büyüklüğünün 7 kat artırıldığını ve alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini anımsatarak, "Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık" dedi.

Yasaklar 15 Ekim'de başlayacak

"Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla 'Beyaz Adalar' kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1.5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık."

Kaynak:AA