Bahçeli: Biz kuşakları X,Y,Z harfleri ile ele almıyoruz

Bahçeli: Biz kuşakları X,Y,Z harfleri ile ele almıyoruz

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, konuşmasına başlamadan önce, "Bugün sizlerle sadece Türk gençliği üzerine konuşmak, görüşlerimi açıklamak istiyorum." dedi. 

Bahçeli'nin satırbaşları ise şöyle:

Gelecek demek varolmak, hayata tutunma iddiası demektir. Geleneği ve geleceği arasında bağ kuramayan toplumların hazin sonlarına tarih ibretle şahitlik etmektedir. Özellikle 4 Ocak 2021'den itibaren Boğaziçi Üniversitesi'nde yeşeren olaylar Türk gençliği üzerinde oynanan oyunları yeniden deşifre etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "genç fikirler demek, gerçek fikirler demektir" sözüyle görüşümüzü doğrulamaktadır. Biz kuşakları X, Y, Z ile ele almıyoruz. Bu ayrımın alfabenin diğer harflerine kadar ulaşacağını, buradan da sonuç çıkmayacağını görüyoruz.

Gençlikten taviz vermemiz, onlara kulak tıkamamız söz konusu olamayacaktır. Düşüncesi ne olursa olsun, Türk gençliği bizim has bahçemiz, parlak yüzümüz, muazzam hazinemizdir. Biz Türk gençliğinin ruh kökünü, yüreğinde kopan fırtınalı sahilleri, kendimizi bildiğimiz kadar iyi biliyoruz. Hiç ayırt etmeksizin, her genç kardeşime elimi uzatıyor, alayını birden hasretle kucaklıyorum. Diri umutlarımızı Türk gençliği ile örtüştürdük. Bu zaman diliminde cari imkanlarımız nispetinde üzerimize düşen görevleri yerine getirmenin heyecanı ile dolduk.

Gençler üzerinde hesap yapan çakal suretlerini görüyor, emellerini takip ediyoruz. 15-24 yaş grubunda yaklaşık 13 milyon kardeşimiz bulunmaktadır. Türkiye'nin genç nüfus oranı AB ülkelerininkinden çok daha fazladır. Bu stratejik gücümüzün apaçık delilidir. Türk gençliğinin aklını bulandırmaya, duruşunu bozmaya çalışan iç ve dış mihrakların ana gayesi, bu güçten çekinmelerinden dolayıdır.

Hayatın olağan ilerleyişinde her birimizin karşısına zorluklar çıkabilir fakat Atatürk'ün dediği gibi, muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda saklı olduğu sürece hayallerimizi hüsrana hiç kimse döndüremez. Nasıl ki istiridye zoru görmeden inci yapamazsa, zorlukları görmeden de irademiz sivrilemeyecektir. Teminatımız ve tesellimiz Türk gençliğidir.

Biz gençlerimizin gözbebeklerinde derin teessür uçurumları görmek istemiyoruz. Onun bunun şiddet aparatları olmalarına tahammül edemiyoruz. Herhangi bir kaygıya kapılmalarını aklımızın ucuna getirmiyoruz. Şunu iyi bilsinler ki, bizim ne dağa gönderecek, üniversitedeki eylemlerde kaybedecek, ne sokakta molotof atacak tek bir evladımız yoktur. Devşirdiklerinin eline silah tutuşturanlar, üniversitelere tezgah kuranlar bunun bedelini ağır bir şekilde ödemelidir. Yıkım gündelikçileri, mukallit aydınlar, kimliksiz siyasetçiler, terör örgütlerine taşeronluk yapan köksüzler, gençliğe musallat olan cinayet ve suç şebekeleri bilsinler ki, bizim ne dağa gönderecek, ne hücre evine yollayacak, ne üniversite kapılarındaki eylemlerde kaybeden tek bir gencimiz dahi yoktur.

Sis bulutu dağılıp, pişmanlık yerini aldığında aklı kiralanan, aldatılan, hayatı sönen gençlerimizin müteessir ve muhtaç hallerine en başta anaları ve babaları kahrolacaktır. Türk gençliği uyanık ve dikkatli bir şuura, devletine karşı sorumluluğa, ailesine ve arkadaşlarına karşı saygılıdır.

Hak ve özgürlük mücadelesi meşru ve hukuki sınırlar içinde insan onurunun parçasıdır. Özgürlüğün sınırı başkalarının özgürlüğüdür. Hayatı yaşasın ve kahrolsun sloganları arasına sıkıştırmak insansa yaşama sırt çevirmektir.

Bir anlık gaflet, bunalım, yanlış adım hayatı boyunca tesirini koruyacak maliyet çıkaracak demektir. Kötü arkadaşlık yaygın kötülük demektir. Her kötü korkaktır. Önemli olan kötülükleri söküp atacak olan dirayete sahip olmaktır. Hepimize düşen vazifeler vardır.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki gerçekler her gelişme açıkça çarpıtılmıştır. Bu işin içinde ne yazık ki bazı siyasi partiler de yer almıştır. Kendi evlatlarına el bebek gül bebek muamelesi yapanlar, başkalarının evlatlarını kavgaya yönelten kirli zihniyetlerdir. Bu çürük ve günahkar zihniyet failleri tezat ve ikilik içinde gömülü halde oldukları için sürekli bocalıyorlar. Kafaları zeka itibariyle olsun, vatan sevgileri itibariyle olsun şahsiyetleri kırpıntı bohçası gibidir. Her şeyleri de iretidir. CHP'den tutun İP'e kadar, HDP'den tutun diğerlerine kadar çirkin manzara aynısı ile bunu göstermektedir. Sevgili gençlere tavsiyem, şahsiyetinizi sağlayın. Faziletlerinizi geliştirin. 

Gençlerimiz müsterih olsunlar. Hiç kimse kuyunun dibindeyim diye üzülmemelidir. Belki oradan da bir kapı aralanacaktır. Bugün atılan her adım, yarınların yetkinliği ya da yitkinliğidir. Hepimiz genç olduk, bundan mütevellit zaman zaman hezeyanlarımız, hayal kırıklıklarımız oldu. İnsanız, beşeriz haliyle şaşmak bize özgüdür. 

Bireysel ve toplumsal görevler vardır ve bellidir. Bu konuda geç kalınırsa hayatın zorlu yanları, sancılı süreçleri, teker teker belginleşecektir. Gençlik zoru, zor olanı başaracak kıvamdadır. Yaşanan her anımız tarihe karışıyor. Gençlik manevi bir servettir. Aynı zamanda geleceğin sermayesidir. Bu nedenle israf edilmemeli, boşuna geçirilmemelidir. Gençlerimizin meşru beklentileri, haklı istekleri muhteremdir. Mücadeleyi ahlaki hükümler halinde formüle edersek ne yoldan çıkmamız ne de yolu şaşırmamız söz konusudur. 

Ahlaki ilkelerine değer vermeyen milletlerin uzun müddet yaşamaları imkansızdır. Türk gencinin devletine ve milletine söyleyeceği her söz akıl ve ahlak ilkeleri ile perçinlenmelidir. Türk genci fıtratı gereğince zekidir, çalışkandır. Yozlaşmış akımlar, yasa dışı örgütler, emperyalizmin maşaları, marjinal çevreler gençlerin peşindedir. Sevgili gençler, hiçbirinizi kaybedemeyiz. Öfkeniz, kızgınlıklarınız, kızdıklarınız olabilir. İtirazlarınız sinirli olabilir. Sizler bizim için paha biçilmez öneme sahiptir. Analarımız sizleri ne zorluklarla büyüttü biliyorsunuz. Kıt kanaat imkanlarla okuduğunuz okulları bitirmenin gayretindesiniz. Hayatınızı kurtarmanın çabasındasınız. Biz de bu çağlardan geçtik. Direnmeyi zalimlere, Türkiye düşmanlarına karşı yapın. Analarınızın göz yaşlarını akıtmayın, babalarınızın ahını almayın. Yanlış bir tercihin içinde olan varsa dönsün. Hüsranı yaşamayın, yaşatmayın. Diyeceğiniz ne varsa söyleyin çözelim ama üniversite kapılarında terör örgütlerinin dolduruşuna gelmeyin. Sizin yeriniz amfilerdir, hocalarınızın yanıdır. 

Türk gençliği kibirli  değildir. Çünkü yetişme terbiyeleri öz itibariyle budur. Biliyorum var olan sorunlar ve zorluklar karşısında bir çıkış haritası yoktur. Yapılması gereken pek çok şey vardır. Nitekim bir soru bin soruya kapıdır. Türk gençliğinin özelliklerine göre cevabını aramakta olduğu soruların bir kısmı şöyledir:

  • Tarihin hangi noktasındayız?
  • Zamanın neresindeyiz? 
  • Nereden geldik nereye doğru gidiyoruz?
  • Çağın zorlu etaplarına hazır mıyız?
  • Dünya'nın karmaşık, sosyo-ekonomik, sosyo-politik dönüşümlerine karşı hazırlıklı mıyız? 

2020 yılında küresel internet kullanıcı sayısı 4.5 milyardır. 2020 yılında internete bağlı cihazların sayısı 35 milyarı aştı. Türk gençliği aklı, kavrayış gücü ile endüstri 4.0'ın gereğini ne kadar yapıyor? Hayat mücadelesinde geri kalanlar ileri gidenlerin tutsağı olmuştur. Cehalet çemberindeysek buradan çıkalım. 

Gençlerimizden isteğim bu değerleri aklından çıkarmamalarıdır. Lütfen düşününüz, M.Ö 6. yüz yılda ticari merkezler olarak ortaya çıkan 1500 şehir devleti mevcuttu. Bunlardan bir tanesi bile şu an yoktur. Büyük milletler her zaman var olmuştur. 

Yakıcı gerçeği sorgulamanızı temenni ederim. Halep, İstanbul'dan evvel zerafet ve moda merkeziydi. Şimdi geriye iç savaş, terör, husumet Halep'ten geriye ne bırakmıştır? Bunun bir kopyasını yaşamamak ve yaşatmamak Türk gencinin milletine sözü olmalıdır. Büyük zaferlerin şafağının büyük sabırlarla doğacağının bilmekle mükellefiz. 

Düşüncelerim kronik bir endişenin değil hepsini kardeşim gördüğüm Türk gencine bir büyükleri olarak tavsiyeleri kalpten dile getirmektir. Tüm kardeşlerimi Türkiye'ye sahip çıkmaya çağırıyorum. Bu çağrı bilesin ve hesapsız bir çağrıdır. Bu çağrı hep birlikte dirliğe çağrıdır. 

Demokrasi, özgürlük, insan hakları, adalet bizim vazgeçilmez prensiplerimizdir. Hainlerin zehirli propagandası haline dönüşmedikçe saygımız sonsuzdur. Özgürlük manevi ve hukuki bir haktır. Türk gencinden bunun esirgenmesi tabiata aykırıdır. Türk genci hiçbir şirret emele boyun eğmemelidir. Türk gençliği vatanına ve milletine inanıyor. İddia ile söylüyorum ki her şeyi ile sahip çıkacaktır. 

Türk gencini seviyoruz. Gelecek onlarla gelecektir. Bilgi, kitap, şuur, kardeşlik varlığımızın muhafızlarıdır.