Azerbaycan-Ermenistan cephelerinde son durum

Azerbaycan-Ermenistan cephelerinde son durum

Azerbaycan ile Ermenistan arasında pazar günü Dağlık Karabağ'da başlayan çatışmalar sürüyor. İşte yaşananlarda son durum...

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar sürüyor. Dağlık Karabağ bölgesinde pazar günü başlayan çatışmalar, tarafların müzakere masasına oturmayacaklarını belirtmesiyle sürdü.

Neler yaşandı?

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, dün gece boyunca çatışmaların sürdüğünü duyurdu. Yapılan açıklamada, 2 bin 300 Ermenistan askerinin öldürüldüğü veya yaralandığı öne sürüldü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı şu ifadeleri kullandı:

27-30 Eylül tarihlerinde 2 bin 300 Ermenistan askerinin öldüğü ve yaralandığı, yaklaşık 130 tank ve zırhlı aracın, 200’den fazla top ve füze sisteminin, yaklaşık 25 hava savunma sisteminin, 6 komuta yönetim ve komuta gözlem mıntıkasının, 5 mühimmat deposunun, yaklaşık 50 tanksavar silahının ve 55 otomobil imha edildi.

Dünyadan 'müzakere' çağrısı

Dünyadan ise iki tarafa itidal çağrıları yapıldı. İran ve Rusya’nın çağrılarının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de taraflara müzakere çağrısında bulundu.

İki ülke ise birbirini çatışmaların odağındaki Dağlık Karabağ’ın dışında bulunan toprakları da hedef almakla itham etti.

Öte yandan bu sabah saatlerinde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ’a barış gücü askeri göndermeyeceklerini duyurdu.