Ayhan Bilgen'den HDP eleştirisi

Ayhan Bilgen'den HDP eleştirisi

Ayhan Bilgen: Bugün Türkiye'de tüm siyasi partiler Birinci Meclis'in üstlendiği rolü üstlenme sorumluluğuyla karşı karşıya

Hakkı Hacınebioğlu - Halk TV

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen,"HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor." açıklamasına açıklık getirdi. Ayhan Bilgen, sözlerinin bütün partilere yöneliik olduğunu söyledi. 

CHP İnsan Hakları Komisyonu Cezaevi Alt Komisyonu üyesi milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi ve Sevda Erdan Kılıç, Ayhan Bilgen'i cezaevinde ziyaret etti. Ali Haydar Hakverdi, ziyaretin detaylarını Halk TV'ye anlattı.

Havalandırma ve kitap sorunu yaşıyor

Ayhan Bilgen'in cezaevi koşulları ile ilgili bilgi veren Hakverdi, Bilgen'in yaşadığı iki sorunu şöyle anlattı:

"Ayhan Bilgen, tek kişilik hücrede kalıyor. Normalde üç kişi ile birlikte günde üç saat ortak havalandırmayı kullanabiliyorlar. Pandemi bahanesiyle Ayhan Bey'in ancak tek başına ve günde bir saat havalandırmayı kullanmasına izin veriliyor. Bu nedenle kendisi havalandırmaya çıkmayı reddediyor.

Ayrıca Ayhan Bey'in kütüphane kullanımıyla ilgili de bir sorunu var. Haftada sadece iki kitap almasına izin veriliyor. Aldığı iki kitabı iki günde okuyor, sonraki günleri kitap okuyamadan geçirmek zorunda kalıyor."

"Eleştirim tüm partilere"

Ayhan Bilgen görüşmede HDP ile ilgili yaptığı paylaşıma ilişkin de detaylar verdi.  Hakverdi, Bilgen'in ifadelerini şöyle aktardı:

"Bu paylaşım yalnızca HDP'ye yönelik değildi. HDP'yi de kapsayacak şekilde tüm partilere bir çağrıydı. Bugün Türkiye'de tüm siyasi partiler Birinci Meclis'in üstlendiği rolü üstlenme sorumluluğuyla karşı karşıya. Dolayısıyla tüm partilere yönelik bir çağrıydı."

Kayyum atanmıştı

Ayhan Bilgen geçtiğimiz günlerde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yerine kayyum atanan Bilgen sosyal medya hesabı üzerinden, "HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor." başlıklı bir açıklama ile partisinin iç işleyişine dönük ciddi eleştirilerde bulunmuştu.