"Bugün sabah itibariyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kararı ile Ali Edizer açığa alındı"

Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç, medeni hukuku hedef alan paylaşımları ile gündem olan ve görevden alınan Ali Edizer hakkındaki soruşturmanın son durumunu Halk TV'de açıkladı.

Halk TV'de Can Coşkun ile Haber Masası'na konuk olan Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar ile medenini hukuku hedef alan, erkeklere ikinci eş tavsiyesinde bulunan Ali Edizer hakkında açıklamalarda bulundu.

Söz konusu paylaşımları yapması tepkilere yol açınca GATA Başhekim Yardımcılığı görevinden alınan ardından Güdül Devlet Hastanesi'ne tayin edildiği ortaya çıkan Ali Edizer hakkında soruşturma başlatıldığını da ifade eden Karakoç şöyle konuştu:

"Bugün sabah itibariyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kararı ile Ali Edizer açığa alındı. Sağlık Bakanlığında bir idari soruşturma başlatılmış. Ankara Tabip Odası olarak Ankara'da hekimlik faaliyeti yürüten her hekim hakkında 6023 nolu yasamıza dayanarak bir kontrol ve denetleme yetkimiz var.Bunun iki şartı var.

1. Hekimlik uygulama pratiği
2. Evrensel ilkeler çerçevesinde yapıyoruz

Biz Ankara Tabip Odası hakkında soruşturmayı başlattık. Soruşturmamız şu anda devam ediyor."

Bu paylaşımları yapabilen bir kişinin başhekim yardımcılığı görevine gelmesine anlayamadıklarını söyleyen Karakoç, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Ali Edizer hakkında söylediği "Evet, garip bir arkadaştı" şeklindeki açıklamasını da kabul etmediklerini belirtti.

Ankara Tabip Odası'nın da konuya ilişkin soruşturma başlattığını ifade eden Karakoç, soruşturmadan şöyle bahsetti:

"Soruşturmadan ne çıkabilir? Kınamadan başlayarak 6 aylık meslekten men edilmeye kadar ceza vermeye hakkımız var bizim.Tabip Odaları soruşturmayı başlatmakla yükümlü, Türk Tabipleri Birliği Onur Kurulu'nda soruşturma gizlilik içinde devam eder. Ordan çıkan karar ilgili taraflara deklare edilir. Bundan sonraki süreç TTB'nin Yüksek Onur Kurulu'na gider. Son aşama ise idari mahkemenin kararı ama bizim verebildiğimiz en fazla ceza 6 ay meslekten men edilmedir."