Uludere'de askerlik yapan Azmi Ayverdi'nin şüpheli ölümü

Uludere'de askerlik yapan Azmi Ayverdi'nin şüpheli ölümü

Şırnak’ın Uludere ilçesinde askerlik yapan Azmi Ayverdi, 19 Ocak'ta başından vurulmuş hâlde ölü bulundu. Ayverdi’nin ölümünün ardından, ailenin anlattıkları akıllarda soru işaretleri bıraktı. Aile; oğullarının intihar etmediğini, öldürüldüğünü öne sürüyor

Olay, 19 Ocak akşamı saat 20.30 sularında meydana geldi. Şırnak’ın Uludere ilçesinde askerlik yapan Azmi Ayverdi, terhisine 2 ay kala başından vurulmuş hâlde ölü bulundu.

Halk TV’ye konuşan baba Vedat Ayverdi, kendilerine 15 saat sonra haber verildiğini ve bir defin izin belgesi dışında ne otopsi raporu ne de herhangi bir başka belge verilmediğini söyledi. Ayverdi, “Bize önce alnından vurulduğu söylendi, sonra çenesinden vuruldu denildi” ifadelerini kullandı. Olayın aydınlatılmasını isteyen aile yargı yoluna başvurdu.

Azmi Ayverdi’nin annesiyle mesajlaşması

Azmi Ayverdi, ölümünden birkaç saat önce annesiyle mesajlaştı. Ailenin ulaştırdığı mesajlarda, Azmi Ayverdi’nin annesine bel ağrısından yakındığı görülüyor. Dört gündür aralıksız kar kürediklerini söyleyen Ayverdi, istirahat için komutanından izin istediğini ancak kendisine izin verilmediği gibi azarlandığını da ifade ediyor.

ekran-resmi-2021-01-26-18-30-30.pngekran-resmi-2021-01-26-18-30-40.pngekran-resmi-2021-01-26-18-30-51.png

Annesinden yürek dağlayan mesaj

Bu mesajlaşmadan birkaç saat sonra ise Azmi Ayverdi’nin cansız bedeni bulundu. Annesinin, Azmi Ayverdi’nin ölümünden yaklaşık 12 saat sonra attığı mesaj ise yürek burkan cinsten. Oğlunun ölümünden haberdar olmayan anne, 20 Ocak sabahı saat 10.31’de oğluna “Günaydın canım, nasıl oldun kuzum” diye mesaj atıyor.

ekran-resmi-2021-01-26-18-31-01.png

Askeriye idari soruşturma yürütüyor

Ailenin avukatı İbrahim Özer, askeriyenin içinde idari soruşturmanın sürdüğünü belirterek “Çelişkili şeyler duyduk. Olayın aydınlatılması için takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

CHP’li Ağbaba soru önergesi verdi

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da TBMM Başkanlığına, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Ağbaba, “Askerlik görevi sırasında yaşanan kazalar, mühimmat depolarındaki patlamalar, yemekten zehirlenmeler, askerlerin donarak ölmesi ve intihar olarak kayıtlara geçen birçok şüpheli ölüm son yıllarda kamuoyuna yansımaya devam etmektedir” ifadelerini kullanarak şu soruları yöneltti:

  1. Azmi Ayverdi’nin intihar olarak açıklanan olaydan yarım saat önce annesiyle telefonda konuşup 3 gün boyunca kar temizlediklerini, bel fıtığından dolayı 4’üncü gün gidemeyeceğini ve komutanının dinlenmesine müsaade etmediğini bu nedenle komutanıyla tartıştığını söylediği annesinin de komutanıyla tekrar konuşması yönünde öğütte bulunduğu iddia edilmektedir.
  2. İntihar ettiği açıklanan Ayverdi’nin komutanları ve silah arkadaşları ile görüşülerek olayın gerçek sebeplerinin ortaya konulması düşünülmekte midir?
  3. İntiharın ardından aileye 15 saat sonra haber verildiği doğru mudur? Doğru ise bunun sebebi nedir? 15 saat boyunca evlatlarını kaybetmiş aileye bilgi vermemek normal bir uygulama mıdır?
  4. Aileye intihar olayının telefonla haber verildiği, otopsi raporu ve görgü tanıklarının ifadeleri başta olmak üzere hiçbir resmi belgenin verilmediği doğru mudur?
  5. Evlatlarının intihar edip etmediğini, ettiyse sebebinin ne olduğunu öğrenmek isteyen ailenin kafalarındaki soru işaretlerini gidermek için ne beklenilmektedir? Eldeki bilgi ve belgeler aileye ne zaman ulaştırılacaktır?
  6. 2010-2020 yılları arasında askerlik görevini yaparken intihar ettiği açıklanan asker sayısı kaçtır?
  7. Asker intiharlarının ardından intiharlardan sorumluluğu bulunan askeri personellerden ceza alan kişi var mıdır? Var ise kaç kişidir? Bu kişiler hakkında hangi yaptırımlar uygulanmıştır?
  8. Askerlik işlemi Türkiye benzeri olan ülkelerle şüpheli asker ölümleri karşılaştırması yapılmış mıdır? Yapılmış ise Türkiye’nin dünyadaki durumu nasıldır?