Ali Amca tek başına en az 6 kişiyi kurtardı - ÖZEL

İzmir'de yaşanan depremin ardından arama kurtarma çalışmalarında ekiplerin ve vatandaşlar çok sayıda kahramanlık hikayesine imza attı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Kasım 2020 19:27
Ali Amca tek başına en az 6 kişiyi kurtardı - ÖZEL

Deniz Gez - Halk TV

İzmir'de ciddi manada can kaybına neden olan depremde birçok vatandaşımız enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Profesyonel ekiplerin kurtarma faaliyetlerine ek olarak sivil vatandaşlarda çok sayıda insanın kurtarılmasını sağladı. 

Ali Çakmak isimli yurttaş Barış Sitesi'ndeki yan yatmış binalardan biri bebek en az 6 kişiyi sağ olarak çıkardı. Ali amca, eşi ve Ali amcanın kurtardığı vatandaşlar Halk TV'den Deniz Gez'e o anları anlattı.

Ali Çakmak komşularını kurtarma anlarını şöyle anlattı:

Yukarıdakiler paniklemeye başladı. 'Aşağı atlayacağız.' dediler. Sakın yapmayın, geleceğim dedim. Doğal gaz borusu patlamış. 'Yanacağız, öleceğiz.' diyorlardı. Biz ekipler gelene kadar yıkılmayan binadakileri tahliye etmiştik. Yatan binada üç kişi kalmıştı. İtfaiye, merdivenlerle onları indirdi. Kalanları mahalledeki gençlerle birlikte indirmiştik. Ekipler bir buçuk saat kadar sonra geldi.

Deprem olduğunda evin önündeki parktaydım. Karşıdaki binaların yıkıldığını gördüm. Eve gittim, karım evde yoktu. Koştum, karşıdaki apartmanlara gittim. Merdiven yardımıyla yıkılan binanın balkonuna çıktım. Bir daireden üç kişiyi aldım. Onların dairesinden merdiven boşluğuna geçtik. Doğal gaz fışkırıyordu. Onun üstünde üç kişi daha vardı, onları indirdim. Son kattaki dairenin kapısını yangın tüpüyle kırarak açtım. Onları da indirdik aşağıya. Doğal gazdan ben de etkilendim. Kaç kişiyi kurtardığımı tam hatırlamıyorum. On beş yirmi kişi vardı.

En alt katta 12 yaşındaki Irmak'ı kurtaramadık. Babası da benimle birlikte içeri girdi. İçerisi moloz doluydu. Seslendik Irmak'a, ama ses yoktu. 

Yan yatan blokta bir amca henüz ölmemişti. Onun yanına girdik. AFAD ekiplerinin gelmesine yakın vefat etti.


Ali Amcanın eşi Serpil Çakmak yaşadıklarını şöyle anlattı:

Komşuma çay içmeye gitmiştim. Önce hafif sallandık, sonra çok şiddetli sallandık. Sarsıntı bitince dışarı çıktık. Sokağımızın olduğu yerde toz bulutu görünce evimiz yıkıldı zanettim. Bizim evde bir şey yoktu ama yan taraftaki bina yıkılmıştı. O bağırmaları, o acıyı tarif edemiyorum. Kapımızın önü park herkes oraya toplandı. İkinci artçıda öbür sokaktan toz bulutu yükseldi. O bina da yıkılmış. Allah bir daha bunu yaşatmasın. Ölümün her an kapıda olduğunu gördük.

"Ali Bey'in arkasından, yıkıntıların arasından aşağıya indik"

Ali Amcanın kurtardığı komşusu Aylin Ünal şunları söyledi:

Barış Sitesi D Blok'ta oturuyordum. Sarsıntı bittikten sonra kapıdan dışarı çıktım, ama merdivenler sağlam mı emin değildim. Bir komşumun indiğini görünce bir başka komşumla birlikte inmeye başladık. Bir kat aşağıdaki komşuma indim. Merdiven uzatıldığında oraya yetişir diye düşündüm. Binada gaz kokusu vardı. Gaz kokusunu görünce panik yaptım. Aşağıya inmek istedim ama karanlıktı, merdiven yıkılmış olabilirdi. Ali Bey elinde ışıkla çıktı geldi. Oğlum, komşum ve ben Ali Bey'in arkasından yıkıntıların arasından üçüncü kata indik. Oraya merdiven dayanmıştı. Bizi yavaş yavaş çıkardılar. 

Ali Amcanın kurtardığı bir diğer komşusu Pervin Çizer şunları söyledi:

Deprem sırasında yatıyordum. Korkunç bir ses ve sallantıyla uyandım. Sanki duvarlar patlamıştı, avizeler yerdeydi, her yer toz dumandı. Odalar birbirinden ayrılmış. Zorla çelik kapıyı açtım. Kapıyı açtığımda komşularımız da kapıdaydı. Merdivenlerden inmeyi düşündük. Ama yukarıdaki komşumuz merdivenlerin yıkıldığını söyledi. Aşağıdan biri 'Kimse var mı?' diye seslendi. Biz de ona seslendik. Kırılmış merdivenlerden çıkarak geldi. Önce komşunun bebeğini aldı. O önde biz arkada dördüncü kata indik. Oradaki daireye girdik. Dairedeki molozların üstünden geçtik. Balkondan bir merdiven tedarik ederek Ali Bey ve arkadaşları bizi aşağıya indirdiler.

Ali Amcanın kurtardığı bir diğer komşusu Mualla Savu, o anları şöyle anlattı:

Depreme gelinim ve torunumla birlikte yakalandım. Her yer toz dumandı. Balkona çıkıp yardım ettim. Sağ olsun komşumuz Ali Bey ve itfaiye ekipleri geldi.  Aşağıdan Ali Bey seslendi. Geldiler bizi aldılar. İki kat aşağıya indik. Oradan uzatılan merdivenle indik.