AKUT Onursal Başkanı Mahruki depremde yapılması gerekenleri anlattı

AKUT Onursal Başkanı Mahruki depremde yapılması gerekenleri anlattı

AKUT Onursal Başkanı Nasuh Mahruki, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenleri sıraladı.

İzmir'de gerçekleşen depremde arama kurtarma faaliyetleri sürüyor. Enkaz altında kalan yurttaşların kurtarılması sürüyor. Deprem anında nelere dikkat edilmesi gerektiği ise bir kez daha gündeme geldi.

AKUT Onursal Başkanı Nasuh Mahruki, deprem anı ve sonrasında uyulması gereken kuralları Halk TV'de anlattı. Mahruki'nin sözleri şu şekilde:

Sosyal medyada asılsız bilgiyi yaymamak lazım. Çünkü insanların ve kaynakların yanlış yönlendirilmesine neden oluyor. Gerçekten acil durumda olan kişiye ulaşılmasını engelliyor. 

Yakınlarımızla sosyal medya üzerinden haberleşmemiz gerekiyor. Kendimizin ve ailemizin güvenliğini sağladıktan sonra bilgimiz varsa, kendimize güveniyorsak çevremize yardım etmeye çalışmalıyız.

Hasar görmüş binalardan uzak durmak en önemli konu. Artçı depremler o binaların yıkılmasına sebep olabilir. Binamızın hasar gördüğünden şüpheleniyorsak da yine binamıza girmemeliyiz. Bu konuda yetkililerin uyarılarını dikkate almalıyız.

Depremi sakin karşılamalıyız. Hedef küçültmek önemli. Yat, korun, tutun ya da çök, korun, tutun kuralını uygulamalıyız. Bulunduğumuz mekanda hedef küçülterek depremin geçmesini beklemeliyiz.