Ağbal gölge bakan mı oluyor?

Ekonomist Çetin Ünsalan, Merkez Bankası'ndaki değişikliğe ilişkin yaptığı konuşmada çok dikkat çeken bir ayrıntıyı dile getirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Kasım 2020 11:56
Ağbal gölge bakan mı oluyor?

Merkez Başkanı Murat Uysal gece saatlerinde Resmi Gazete yayımlanan karar ile 16 ayda görevden alındı. Murat Uysal'ın yerine ise eski Maliye Bakanlarından ve  Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı görevinde bulunan Naci Ağbal getirildi.

Ekonomist Çetin Ünsalan, dikkat çeken bir iddiayı Halk TV'de Fatma Nur Ak ile Hafta Sonu Haber'de anlattı.

Görevden alınan Uysal için , "Uygulanan politikada bir başarısızlık olduğu için görevden alınma söz konusu olmuş olabilir." diyen Ünsalan şöyle dedi:

"Pazartesi günü için yaptığım değerlendirmeyi sizle paylaşayım. Murat Uysal görevden alındı da neden Naci Ağbal getirildi? Naci Ağbal, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı aslında. Merkez Bankası başkanlığına getirilirken görevi buydu. Herkesin hem fikir olduğu bir konu var. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son derece başarısız bir bakan. Buna rağmen görevden alınmasıyla ilgili sıkıntılar ve handikaplar var.  Sayın Cumhurbaşkanı'nın kamuoyu baskısı ile görevden almalar yapmadığını biliyoruz."

"Madalyonun farklı bir yüzünü göstereyim size" diyen Ünsalan sözlerine şöyle devam etti:

"Naci Ağbalı, iyi incelediğimizde kamu yönetiminden gelen, müsteşarlık yapmış, Maliye teftişliği yapmış, Maliye Bakanlığı yapmış, şu anda da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı. Bu çok net ki, geri plana baktığımızda alsında olması gereken yer Merkez Bankası değil Hazine ve Maliye Bakanlığı.
Geçmiş dönemde, 2015'lerde Maliye Bakanlığı ile şimdi arasında farklar var. O zamanki Maliye Bakanlığı elbette önemli bir görevdi ama ekonominin patronu diye nitelendirdiğimiz kişi ya Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı ya da Devlet Bakanı olurdu. 

"Yoksa ekonomiyi Naci Ağbal mı yönetecek?"

Bugünün sisteminde, Hazine ve Maliye Bakanı ekonominin dümenini tutuyor. 2018'den öncesini son derece başarısız bulan, bütün hataları o döneme atan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile aslında nitelik olarak ondan çok daha yukarıda olacak Naci Ağbal'ın sayın Albayrak'ın bakanı olması lazım. Fakat bütün bu kamuoyundaki rahatsızlığı giderebilmek için acaba Berat Albayrak'ı görevden almamak için bir hülle yapıldı da Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal mı getirildi?  Yoksa ekonomiyi Naci Ağbal mı yönetecek?

Bakan Albayrak başarılı bir bakan olarak nitelendirilmiyor. Her ne kadar iktidar tersini de söylese. 'İstesek dolara müdahale ederiz ama etmiyoruz' ifadesi bile son derece rasyonellikten uzak, gerçekliği bulunmayan bir ifade. Başarılı olmadığını ancak görevden alınmadığını da biliyoruz.
Görevden alınmadığına göre belki de o nitelikte birini Merkez Bankası Başkanlığı'nı kullanarak ekonominin yönünü değiştiriyorsunuz."