Abbas Güçlü: Eğer risk taşıyor diye okullar açılmıyorsa, özel okullar neden açık?

Abbas Güçlü: Eğer risk taşıyor diye okullar açılmıyorsa, özel okullar neden açık?

Abbas Güçlü, Özlem Gürses'in sunduğu 20. Saat'te okulların yüz yüze eğitime hazır olmadığını belirtti.

Pazartesi günü eğitime kademeli olarak başlanacak. Salgın koşullarında eğitimin nasıl devam edeceğine dair belirsizlikler ise hala devam ediyor. Eğitimci Abbas Güçlü, Özlem Gürses'in sunduğu 20. Saat'te konuya dair değerlendirmelerde bulunuyor.

"Pazartesi günü devlet için çok büyük bir sınav olacak." diye Güçlü, "Halk, devlete güveniyorsa çocuklarını okula gönderecek. Zaten pazartesi günü,  tüm sınıflarda eğitime başlanmayacak, sadece ana okulu ve 1'inci sınıflar eğitime başlayacak. Bu da yaklaşık 2-2 buçuk milyon bir öğrenci demek. Bunlardan 1 buçuk milyonu okula gelir mi, sanmıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı, yeterli hazırlıkları yapmadı. KPSS sınavı vardı geçen hafta vardı. Sınava giren adayların ortak kanısı okulların toz toprak içinde olduğu, hiçbir temizlik çalışması yapılmadığı yönündeydi." diye konuştu.

"Eğer risk taşıyor diye okullar açılmıyorsa, özel okullar neden açık?"

Eğitimde çeşitli eşitsizliklere de dikkat çeken Güçlü,"Devlet okullarında sınıf mevcutları 50-60'a çıkarken, özel okullarda dersliklerin kapasitesi dolmuyor. Anadolu Liseleri'nin önünde yüz binlerce kuyruk varken, İmam Hatip ve Meslek Liseleri'nin kontenjanları dolmuyor. Burada yapılan bir başka hata geçen senenin 1'inci sınıfları da başlamalıydı. Onlar geçen sene okuma yazma öğrendiler, ama araya salgın girdi. Öğrendiklerini unuttular ya da pekiştiremediler. Geçen senenin 1'inci sınıfları da okula başlamalıydı. Sağlık Bakanı'nın söylediğine göre büyükşehirler haricinde risk yok. Köy okullarında eğitim başlayabilirdi. Her konuda Ankara'nın ağzına bakıyoruz. Halbuki bazı bölgelerde okullar açılabilir. EBA'da derslere katılım çok düşük. Eğer risk taşıyor diye okullar açılmıyorsa, özel okullar neden açık?" ifadelerinde bulundu.