2 yıllık parti kurma sürüncemesi

2 yıllık parti kurma sürüncemesi

İki yıldır türlü sebeplerle kuruluşu gerçekleştirilmeyen İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya, ''Parti belgelerimizin durumuna dair dahi bilgi verilmedi. Burada büyük bir usulsüzlük var'' dedi.

Öznur Kaya - Halk TV

Halk TV'ye konuşan İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya, partisinin 2 yıldır türlü sebepler gerekçe gösterilerek kuruluşunun gerçekleştirilmediğini söyledi. Kaya, süreçte istenen bütün belgeleri hazırladıklarını her şeyi usulüne göre yaptıklarını ancak ne İçişleri Bakanlığı'ndan ne de Yargıtay'dan dönüt alamadıklarını ifade etti. Kaya şöyle konuştu: 

''Evraklarımız elimizden alınmadı''

''2018 5 Mayıs’ta İnsan ve Özgürlük Partisi kuruluş dilekçemizi vermek için İçişleri Bakanlığı’na ekip halinde gittik. Hazırladığımız evraklar bizden alınmadı. Siyasi Partiler Masası bize gerekçe olarak bu evrakların postane üzerinden iletilmesi gerektiğini söyledi. Bunun mantıksız olduğunu söyledik. Bize AKP’nin dahi böyle bir yöntemle kurulduğunu söylediler. Sonra biz postane yoluyla belgelerimizi gönderdik ama aylarca belgelerin alınıp alınmadığına dair cevap gelmedi. Bu süre içerisinde birkaç kez İçişleri’ne gidip izah istedik. Belgelerin durumunu sorduk, hiçbir bilgi verilmedi. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk, noter üzerinden ihtar çektik. Bir kere dosyanın Yargıtay’da incelendiği söylendi. Yargıtay ise bu evrakın kendilerine gelmediğini söyledi. İçişleri Bakalığı bize 2 yıl sonra ‘’Parti kurma gibi gibi ciddi bir mevzuda evrakları postane ile göndermişsiniz bu duruma uygun bir yöntem değildir’’ cevabı verdi. Evrakları elden verdiğimizde belgeler hiçbir gerekçe söylenmeden yine alınmadı.

''İçişleri Bakanlığı kendisini muhatap kıldı''

Ahmet Kaya, parti ekibinin bir süredir İçişleri Bakanlığı önünde beklediğini ancak içeriye giremediklerini ifade ederek şöyle devam etti: Polislere gelen talimat sebebiyle biz içeriye dahi alınmadık. Tek söyledikleri, pandamı sebebiyle ilgili birimlerde ilgili memurların olmaması. İkinci kez ihtar çektik sonrasında ‘Parti programınızda Anayasa’nın 68.maddesine aykırı ifadeler var’ dendi. Kürt meselesine dair sunduğumuz çözüm önerileri içeren ifadeleri de değiştirdik ama yine belgelerimiz yine alınmadı. Bu ihtarı bize vermesi gereken kişi İçişleri Bakanlığı değil, Yargıtay. Burada da usulsüzlük var. Bakanlığın kendisi bize ihtar gönderme yetkisine sahip değil. İçişleri Bakanlığı dosyayı alacak, parti programıyla tüzüğüyle beraber gönderecek, yargı makamları bunu değerlendirecek bir sıkıntı varsa yazılı bir ihtar çekilecek. Muhattabımız yargı organlarıyken İçişleri Bakanlığı kendisini muhatap kılmıştır. Dosyamız alındı, bekletildi, iadesinin sebebi açıklanamayınca da usulsüz izahlar yaptılar. Bir haftadır arkadaşlarımız İçişleri Bakanlığı kapısında bekliyorlar. Bu partinin kuruluş dilekçesinin neden almadığına dair tek bir gerekçe göstermiyorlar.''